ANKARA HABERLERİ

Münferitti giderildi

Hürriyet Haber
01.10.2008 - 00:00Son Güncelleme : 30.09.2008 - 20:42

İl Sağlık Müdürlüğü’nün bazı ilçelerde yapılan su analizlerinde bakteriyolojik ve kimyasal yönden yönetmeliğe aykırı bulgular elde ettiği raporun Ankara Hürriyet’te yayınlanmasından sonra aynı müdürlük ilginç bir açıklamaya imza attı.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

Sağlık Müdürlüğü, "Habere konu olan resmi yazımızdaki münferit problem, numune odağının bulunduğu ve kirlilik kaynağı olan bina iç şebeke ve depolarında yapılan ıslah çalışmaları sonucunda giderilmiştir" açıklamasını yaptı.

"Yenimahalle, Nallıhan, Etimesgut, Kazan, Sincan, Ayaş Sağlık Grup Başkanlığı denetim elemanlarınca muhtelif adreslerden alınan su numunelerinin Ankara İl Halk Sağlığı Laboratuvarı Müdürlüğü’nde yapılan analizleri sonucunda bakteriyolojik ve kimyasal yönden ilgili yönetmeliğe uygun olmadığı rapor edilmiştir" yazısını ilgili ilçelerin belediye başkanlıklarına ve kaymakamlıklarına yollayan İl Sağlık Müdürlüğü bu raporun haber olmasının ardından yeni bir açıklama yaptı. Açıklamanın altında ise ilçelere bakteriyolojik uyarıyı yapan İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Atilla Yılmazlar’ın imzası vardı. Yılmazlar şu açıklamayı yaptı:

Su şebekesini anlattı

"Söz konusu haberde Ankara’nın içme-kullanım suyu konu edilirken, Sağlık Müdürlüğümüzce çeşitli kurumlara yazılan bir resmi yazı esas alınmıştır. Haberin bütünü incelendiğinde, lafzı ve özü itibariyle konuya mevzu bahis olan resmi yazının taşıdığı mananın ötesinde bir şekilde kamuoyuna yansıtıldığı izlenmiştir.

Ankara’nın il merkezi içme-kullanma suyu şebekeyi doğrudan temsil eden veya etmeyen 875 odak noktasından Sağlık Müdürlüğümüzce günlük olarak izlenmektedir.

Özellikle İvedik Arıtma Tesisi’nden beslenen Ankara İl Merkezi negatif basınçları etkilemeyen çelik borulardan oluşmuş içme kullanma suyu şehir şebeke tesisatına sahiptir. Üstelik negatif basınçtan etkilenmeye sebep olan su kesintisi de Ankara’da yapılmamaktadır. Tüm su şebekesinin kimyasal ve mikrobiyolojik kirliliğinden söz edilebilmesi için şebekeyi temsil edecek bir çok noktada kimyasal ve ya mikrobbiyolojik kirlilik tespit edilmesi gerekmektedir. Halbuki, doğrudan şebekeyi temsil eden noktalardan alınan su numunelerinin mikrobiyolojik ve kimyasal analizi sonucunda genel olarak halk sağlığını tehdit edici herhangi bir problem tespit edilmemiştir.

Problemi kabul etti

Habere konu olan resmi yazımızdaki münferit problem, numune odağının bulunduğu ve kirlilik kaynağı olan bina iç şebeke ve depolarında yapılan ıslah çalışmaları sonucunda giderilmiştir. Bu tür olumsuzlukların, tüm şebekede problem varmış gibi yansıtılması, yürütülen hizmete ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına hiçbir katkı sağlamadığı gibi yanıltıcı bir yönü de bulunmaktadır. Bir üniversitenin yaptığı çalışma ile Sağlık Müdürlüğümüzce yapılan birbirinden bağımsız iki ayrı çalışmadan bir sentez yaparak haber yapılması, iki raporun sonucunun da birbirini teyit veya tenkit amacıyla kullanılmasının doğru bir yaklaşım olmadığı düşünülmektedir. Genel olarak İvedik Arıtma Tesisleri’nden itibaren Ankara’nın içme-kullanma suyunda kimyasal ve mikrobiyolojik olarak mevcut durum itibariyle hiç bir sorun bulunmamaktadır. Halk sağlığını tehdit edecek olumsuz bir durumun tespiti halindeAnkara halı anında bilgilendirilecektir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Münferitti giderildi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:51
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   18:51
  • Yatsı
   20:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı