Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Münferit olaylar

Görüntüleri izlediğimde gözlerime inanamadım. Önce bir komedi dizisinin çekimi ya da bir şaka programı olduğunu düşündüm.

Sonra cep telefonuyla çekilmiş olduğunu görünce “hangi ülkede olmuş acaba” diye düşünüp acıdım o ülkede yaşayanlara...
“Kapıyı kapat, havalandırmayı aç” şeklinde seslenenleri duyunca dehşete düştüm, korktum...
Üstünde üniforma bir gurup polis –gerçek polis, emniyetimizi sağlamakla görevli insanlar- yol kesmiş, bir otobüsü copluyor ve içindekileri taşlıyor...
Bildiğiniz maganda... bildiğiniz yol kesen haydutlar gibi...
Otobüstekiler de olayı cep telefonuyla görüntülüyor...

KORKUNÇ SAVUNMA

Geçen hafta Çarşamba günü Manisa Turgutlu’da oynanan Göztepe maçı sonrasında İzmir’e dönmek üzere yola çıkan taraftarların otobüsü, Turgutlu çıkışında durduruluyor ve otobüs taşlanıyor...
İşin daha da kötüsü bu feci görüntüyü savunan insanlar var.
Neymiş efendim, otobüstekiler holiganmış, taraftar değilmiş...
Daha korkunç bir savunma yapılabilir mi bilmiyorum.

ALDIKLARI EĞİTİM

Vatandaşın canını, malını korumakla görevli bu insanlar hangi gerekçeyle olursa olsun, nasıl bir kışkırtmaya maruz kalırlarsa kalsınlar, aldıkları eğitimde böyle bir karşılık vermek var mıdır...
Otobüsü durdurup taşlamak !
Yürüyüş yapanlar teroristti zaten o yüzden vuruldular, mini etek giymişti kadın, tecavüzü haketti denilmesinden ne farkı vardır bunun ?
Dilerim münferit bir olaydır açıklaması yapılarak kapatılmaz, dilerim gereken işlem yapılır bu kişiler hakkında...

KADIN ARABA MIDIR?

“Kadınlar daha şeytandır. Erkek sinirlendiği zaman kadınlar alttan almalıdır. Kadın iyi kullanılmalıdır, tıpkı bir araba gibi...”
Bu büyük ve derin söz Ajda Pekkan’a ait.
Bazen topluma mal olmuş, sanatına saygı duyduğum isimlerin sarfettiği bu tür sözleri duyduğumda “Keşke hiç duymasaydım, sevmeye devam ederdim” diye iç geçiriyorum.
Türkiye’de kadınları en çok kadınlar aşağılıyor farkında mısınız ?
Kimisi aşağıladığının, kadını ikinci sınıf bir varlık konumuna düşürdüğünün farkında bile olmayacak kadar bilinçsiz...
Ama çok ünlü ve toplumu etkileyen, yön veren kadınlar daha tehlikeli...
Erkeğini memnun etmenin yollarından, nasıl baştan çıkarılır’a, nasıl elde tutulur’a kadar kadını köleleştiren, metalaştıran ne varsa abuk sabuk öneriler, uyarılarda bulunuyorlar.
Biri de çıksın kadını yücelten, birey olduğunu hatırlatan, kişiliğini, kimliğini, ruhunu daha da değerli kılacak kıymetli tavsiyelerde bulunsun.
Bu kadınlar böyle konuşur, böyle düşünürse, okul yüzü görmemiş, zorla küçük yaşta evlendirilmiş, baba-koca dayağı yiyen kadınlar nasıl düşünsün ?

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI