İSTANBUL HABERLERİ

Mümtazer Türköne'nin "Cumhurbaşkanını tehditten" 3 yıla kadar hapsinin istendiği dava

DHA
26.04.2017 - 11:38Son Güncelleme :
Mümtazer Türkönenin Cumhurbaşkanını tehditten 3 yıla kadar hapsinin istendiği dava
DHA

 

Serpil KIRKESER/İSTANBUL,(DHA) Kapatılan Zaman Gazetesi'nin köşe yazarlarından Mümtazer Türköne,  bir köşe yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı 'tehdit' ettiği iddiasıyla yargılandığı davada mütalaa verildi. Mütalaada sanık Türköne'nin “Cumhurbaşkanı'nı tehdit" suçundan 3 yıla kadar hapsi talep edildi. Sanık Türköne  suçlamayı reddetti, “Yazıdaki  sözlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı söylenmiş sözler olarak nitelendirilmesi mümkün değildir" dedi. Duruşma sanığın mütalaaya karşı savunmasını hazırlaması için ertelendi.


 

SANIK TÜRKÖNE DURUŞMAYA SEGBİS İLE BAĞLANDI 

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya başka suçtan tutuklu bulunan Mümtazer Türköne ile şikayetçi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız hazır bulundu.


 

SAVCI DAVALARIN BİRLEŞTİRİLMESİNİ İSTEDİ 

Duruşma savcısı Talip Kalkan, Mümtazer Türköne hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldığını ve kendi mahkemelerinde görülen dava ile o dava arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğu gerekçesiyle birleştirilmesini talep etti. Tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlanan sanık Türköne de “Henüz İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki iddianamenin kabul edildiğini öğrenmedim. Ayrıca iddianame tebliğ edilmedi. İddianamenin kabulü için 15 günlük süre dolmamıştır. Ancak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki iddianamenin içeriğini bilmemekle birlikte savcının anlattığı gibi bir durum var ise her iki dosyanın da birlikte görülmesinde hukuki fayda bulunduğu kanaatindeyim" dedi. Mahkeme heyeti dosyaların birleştirme talebinin reddine karar verdi. 


 

3 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Duruşma savcısı Talip Kalkan mütalaasında Zaman Gazetesi'nin FETÖ terör örgütünün yayın organlarından biri olduğunun anlaşıldığını, 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen darbe girişimine gelinen süreçte bu gazetede yayınlanan yazıların ve yürütülen kampanyaların etkin rol oynadığını belirtti. Sanık Türköne'nin 4 Şubat 2016 tarihinde “Arınç sarayı surdaki tünellere sokuyor" başlıklı bir yazı yazdığı belirtilen mütalaada “Türköne tarafından yazılan makale bir bütün olarak ele alındığında “15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen darbe girişimine gelinen süreçte bir kaldırım taşı niteliğinde görüldüğü, sanığın yazıda dile getirdiği öngörü, dilek, temenni ve tavsiyelerin 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen darbenin sorumluları tarafından adeta uygulanmaya konulduğu görülmüştür" denildi. 

Sanığın suç tarihinde yazdığı yazı ile saray iktidarı tabiriyle Cumhurbaşkanını kastederek uyguladığı politikalar nedeniyle idam edileceğini vurgulamak suretiyle onu tehdit ettiği, sanığın üzerine atılı suçu işlediği dosya kapsamında sabit olduğu belirtildi.  Mütalaada Mümtazer Türköne'nin “tehdit" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi.   


 

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A KARŞI SÖYLENMİŞ SÖZLER OLARAK NİTELENDİRİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Türköne mütalaya karşı savunmasını hazırlaması için süre talep ederek şunları söyledi: Belirtmek isterim ki 28 Şubat tarihli Dolmabahçe mutabakatından bir ay sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bu mutabakatı onaylamadığını söyleyerek mutabakata katılan hükümet üyelerini suçlamıştı. Bu sebeple benim yazımdaki sözlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı söylenmiş sözler olarak nitelendirilmesi mümkün değildir" . Sanık Türköne'nin bir sonraki duruşmaya kadar savunmasını hazırlaması için süre veren mahkeme heyeti duruşmayı erteledi.


 

İDDİANAME

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede şüpheli Mümtazer Türköne'nin “Arınç Saray'ı Sur'daki tünellere sokuyor" başlıklı haberinde Cumhurbaşkanına yönelik tehdit suçunu işlediği  iddia ediliyor. İddianamede Türköne'nin 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi isteniyor.  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Mümtazer Türköne'nin "Cumhurbaşkanını tehditten" 3 yıla kadar hapsinin istendiği dava hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Nisan 2017 tarihinde saat 11 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mümtazer Türköne'nin "Cumhurbaşkanını tehditten" 3 yıla kadar hapsinin istendiği dava haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı