Gündem Haberleri

  Mumcu'dan Eyüp Ayar'a dava

  A.A
  20.02.2006 - 17:08 | Son Güncelleme:

  ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, AKP Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar hakkında, kişilik haklarını ihlal ettiği iddiasıyla 25 bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı.

  Mumcu'nun avukatı Erden Er tarafından asliye hukuk mahkemesinde açılan davanın dilekçesinde, CHP'nin, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında verdiği gensoru önergesinin TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldüğü 15 Şubat Çarşamba günü Mumcu'nun da söz alarak kürsüde konuşma yaptığı anımsatıldı.

  Dilekçede, süresinin dolmasıyla Mumcu'nun mikrofonunun kapatıldığı sırada, “AKP Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar'ın, 'it' diye bağırarak sövdüğü” iddia edildi. Ayar'ın sözünün hukuken savunulacak bir tarafının olmadığı ifade edilen dilekçede, bu sözün gündelik konuşma dili içinde argo ve kişilik haklarına karşı doğrudan küfür olarak algılandığı ifade edildi.

  Kişilerin ve özellikle de siyasilerin birbirlerini kişilik haklarını zarara uğratmayacak şekilde eleştirmelerinin, demokratik ve çağdaş toplum düzeninin gereği olduğu anlatılan dilekçede, Ayar'ın sözlerinin, “ne düşünce açıklama ne de eleştiri anlamında anayasal özgürlük özelliğini ifade ettiği” belirtildi.

  Dilekçede, TBMM Genel Kurul toplantısının 15 Şubat tarihli tutanaklarının istenmesi talep edilirken, konuya ilişkin gazete haberleri de delil olarak gösterildi.

  Dilekçede, Ayar'ın, 25 bin YTL manevi tazminatı, dava konusu sözü söylediği 15 Şubat tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi de eklenerek ödemesine karar verilmesi talep edildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı