ANKARA HABERLERİ

Mumcu’ya çifte anma

Hürriyet Haber
26.01.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, suikaste uğrayışının 17. yılında Polatlı ve Yenimahalle’de düzenlenen törenle anıldı.

Hürriyet Haber

Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden’in katılımıyla 13 Eylül Kültür Merkezi’nde “Adalet ve Demokrasi” söyleşisi düzenlendi.
Söyleşide, “Gazeteci yazar Fehmi Koru’nun katledilen yurtsever aydınların hepsinin katillerinin bulunduğu” yönünde sözleriyle ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine Özden, şunları kaydetti:
“Öyle olmuş olsaydı, birisi yakalansa ikinci olay gerçekleşmezdi. Siz Mehmet Ali Ağca’nın kendisini kimin kullandırttığını söylediğini dinlediniz mi? Bunları bence uluslararası terör örgütleri kullanıyor, özellikle Türkiye düşmanları.”
Ağlama günleri değil
Mumcu, Batıkent Uğur Mumcu Parkı’nda bulunan anıtı önünde anıldı. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Kayhan Yüreğir ve meclis üyeleri ile usta gazetecinin seveni ve okurları parkın etrafında toplandı.
Ellerinde Mumcu’nun fotoğraflarını tutan vatandaşlar hep bir ağızdan “Ankara’nın taşına bak” türküsünü söyledi. Batıkent Birlikteliği tarafından düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından, Mumcu’nun anıtına kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelenk konuldu.
Törende konuşan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Türkiye’nin tam bağımsızlığına inanan ve savunan çok sayıda aydının faili meçhul cinayetlerle ortadan kaldırıldığını söyleyerek, “Ancak bugünler ağlama, sızlanma günleri değildir. Tam bağımsız, demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti’ne olan inancımızın daha güçlü haykırıldığı günler olmalıdır” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mumcu’ya çifte anma haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı