Mumcu, turizme 100 milyon dolar arıyor

Hürriyet Haber
28.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Türkiye'nin imajı için devlet, özel sektör ve medyanın işbirliği yapmasını istedi. Bakan Mumcu, turizm sektörüne 100 milyon dolarlık ek bir kredi kaynağı sağlanması için de Devlet Bakanı Tunca Toskay ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ın girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Turizm sektörü temsilcilerinin ‘verilen sözlerin tutulmadığı’na ilişkin eleştirilerini de yanıtlayan Mumcu, intihar girişiminde bulunan Devlet Bakanı Hikmek Uluğbay'ı kastederek şöyle devam etti:

‘‘Hükümet, aldığı tedbirlerin tamamını uygulamaya koymuştur. Eğer bu 10-15 gün geciktiği söyleniyorsa Türkiye'de bu sürede neler yaşandığını herkes biliyor. Hazine'den Eximbank'a kaynak aktarımının bir kaç hafta gecikmesi böyle yorumlanmamalı. Ekonomik paketten önce turizmde önlemler alınmıştı.’’

İstanbul'da dün bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Mumcu, 1999 yılı turizm verilerini şöyle açıkladı:

‘‘Türkiye'ye en iyimser rakamlarla geçen yılın yüzde 80'i kadar yabancı turist gelmesi bekleniyor. Temmuz ayındaki kayıp yüzde 20 dolayında. Turist gelirleri açısından yüzde 70 oranı iyimser bir tablodur. Ne yazık ki sektör iş hacmindeki yüzde 30 daralma, şirketleri zor duruma soktu. Temmuzun turizm açısından yükselen ay olması memnuniyet vericidir, fakat bu turizmde krizin bittiği, sorunların çözüldüğü gibi anlaşılmamalı. Turizmde eylül, ekim ayı rezervasyonları umulandan daha iyi olduğu söylenebilir.’’

Mumcu, rezervasyon iptalleri yüzünden fiyatlarını aşağı çeken turistik desislerin kalitesinde, istisnalar dışında bir değişim olmadığını söyledi.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı