Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mumcu: Mutabakat olacak tasarı yok

  A.A.
  05.08.2006 - 22:27 | Son Güncelleme: 05.08.2006 - 22:30

  Partisinin Yakuplu Belde Başkanlığı açılışını yapan Mumcu, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  Mumcu, “Mesut Yılmaz'la yaptıkları görüşmeye ilişkin basında yer alan haberlerin” hatırlatılması üzerine, görüşmenin yararlı geçtiğini ifade etti. Mumcu, şöyle devam etti:

  “Yılmaz ile görüşmemizde öyle üzerinde anlaşma, mutabakat olacak bir tasarı söz konusu değil. Kamuoyu böyle algıladıysa bunu düzeltmek lazım. Genel olarak geçmişten bu yana siyasete bakışımızda, özellikle de geçmişten bu yana yaptığımız hatalar konusunda karşılıklı özeleştiri yaptık. Yapıcı ve sağduyulu bir görüşme oldu. Kendisinin Anavatan Partisi'ne, özellikle de kendisinin ifadesiyle bir makam, mevki istemeden bir kurucu sıfatıyla çalışmalara destek vermek amacıyla sergilediği yaklaşımı memnuniyetle karşıladım. Dolayısıyla öyle bir yanlış anlamaya meydan vermemek lazım. Ortada kamuoyundan gizlenen, henüz açıklanmayan bir plan söz konusu değil. Genel olarak Türkiye ne durumda, geçmişte biz neyi yanlış yaptık, neyi doğru yaparak ülke için bir alternatif oluşturabiliriz, bunu görüştük.”
  Görüşmede, Yılmaz'ın bu doğrultuda görüşler dile getirdiğini bildiren Mumcu, Anavatan'ın kendisini yenileme kararı almış bir parti olarak yoluna devam edeceğini ifade etti.

  Mumcu, Mesut Yılmaz'ın merkez sağı birleştirmeye yönelik girişimlerini saygıyla karşıladığını, ancak bu konuda kendisinin çok da umutlu olmadığını ve bunu gerçekleşebilir görmediğini söyledi.

  “Anavatan'ın mevcut kadrosunun değişip değişmeyeceğine” ilişkin bir soru üzerine de Mumcu, şunları söyledi:

  “Anavatan genç, deneyimli, birikimli insanlarla kurulmuş bir yapıya sahip zaten. Parti içinde geçmişte siyaset yapmış ve bir ölçüde kamuoyuyla ilişkisini koparmış insanlarla, yeniden bir siyasi oluşum kurulması söz konusu değil. Anavatan, geçmişte yaşadığı hatalardan ders çıkarmış, bu hataları tekrar etmeme ve doğruları yapma kararı almış bir partidir. O bakımdan Sayın Yılmaz'ın ifade ettiği de budur, benim ifade ettiğim de elbette. Bu parti yeni kuşak siyasetçilerle, donanımlı insanlarla, milletin güvenini kazanmış insanlarla yoluna devam etmelidir. Sayın Yılmaz'ın bu partiye katkıları elbette her zaman olacaktır. Yılmaz'ın, hem bu partinin geçmişinde yeri vardır hem de partiye borcu vardır.”
  Erkan Mumcu, daha sonra Gürpınar Belde Belediyesi'nce yaptırılan Gürpınar Stadyumu ile burada düzenlenen yaz şenliklerinin açılışını da gerçekleştirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı