Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mumcu: Mesut Yılmaz makam peşinde değil

  KAŞ (A.A)
  06 Ağustos 2006 - 17:33Son Güncelleme : 06 Ağustos 2006 - 17:33

  Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, partisinin eski genel başkanı Mesut Yılmaz'ın siyasete dönmek istemesiyle ilgili açıklamalarının yanlış anlaşıldığını belirterek, ”Sayın Yılmaz net bir biçimde siyasetteki bundan sonraki varlığının hiçbir makam ve mevkii talebine dayalı olmayacağını açıkça ifade etti” dedi.

  Mumcu, Kaş Kaymakamlığı ve Gömbe Belediyesi tarafından Gömbe Yaylası'nda düzenlenen “2. Batı Akdeniz Yörük Türkmen Şenliği”ne katıldı. Şenlik alanına girişte Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman tarafından karşılanan Mumcu, daha sonra şölen alanında kendisine ayrılan Yörük çadırında bir süre dinlendi. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mumcu, partisinin eski genel başkanı Mesut Yılmaz'ın, basında çıkan açıklamalarının yanlış anlaşıldığını belirtti. Mumcu, şöyle konuştu:

  “Sayın Yılmaz net bir biçimde siyasetteki bunda sonraki varlığının hiçbir makam ve mevkii talebine dayalı olmayacağını açıkça ifade etti. Kendisinin herhangi bir görev talep etmesi söz konusu olmadığı gibi, bir biçimde görevlendirilmesi de söz konusu değil. Ben kendisini mahkeme sonrası (Geçmiş olsun) demek amacıyla ziyaret ettim. Bu ziyarette geçmişten bugüne pek çok ülke meselesini ele aldık. Özellikle AB ve Türk ekonomisinin içinde bulunduğu durum konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Kendisi bana, mahkeme sonrasında kamuoyuna açıkladığı gibi merkezde birleşik ve yeni oluşumun mümkün olup olmadığı, güçlü bir oluşumun ortaya çıkarılıp, çıkarılamayacağı konusundaki arayışlarına devam edeceğini ifade etti. Ben kişisel olarak, saygıyla karşıladığımı, ancak buna çok ihtimal vermediğimi, gerçekçi ve gerçekleşebilir bulmadığımı kendisine ifade ettim. Kendisi de zaten bunun zorluklarını söyledi. Ama haberlere bakıldığında sayın Yılmaz'a haksızlık edildiğini görüyorum. Çünkü sayın Yılmaz net bir biçimde siyasette herhangi bir kariyer, herhangi bir pozisyon arayışıyla dönmek arzusunda olmadığını, ama uzun yılların bilgi ve tecrübesini hiçbir karşılık beklemeden sunarak, milletin hafızasında doğru bir yer edinmek istediğini ifade ediyor. Bence de kendisine saygı göstermeliyiz.”

  Mumcu, Yılmaz'ın partiye dönmesinin söz konusu olmadığını da belirterek, “Kendisiyle ilgili, başka bir partiye geçeceği yönündeki spekülasyonları ortadan kaldırmak amacıyla bu açıklamayı yapma gereğini duyduğunu zannediyorum” diye konuştu.

  Mumcu, bir gazetecinin, “Yılmaz ANAVATAN'a genel başkan olarak dönmek isterse, tavrınız ne olur?” şeklindeki sorusuna ise, “Böyle farz-ı mahal şeyler üzerine konuşmak şık olmaz. Kendisinin apaçık böyle bir niyet ve amaç taşımadığını beyan ettiği durumda, bir de dönüp bunun spekülasyonunu yapmak yakışık almaz. Ama bu işlerin bir hukuku vardır, bu hukukun gereği neyse odur yapılması gereken şey. Ayrıca boşuna konuşuyoruz bu konuyu, adam apaçık söylüyor, anlamıyor muyuz?” yanıtını verdi.

  Şenliğe CHP Antalya milletvekilleri Nail Kamacı, Feridun Baloğlu, Tuncay Ercenk, Hüseyin Ekmekçioğlu, Osman Kaptan, DYP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Subaşı ile çok sayıda vatandaş katıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı