Gündem Haberleri

  Mumcu: Irak ile diplomatik ilişkiler dondurulmalı

  ANKA
  23.10.2007 - 12:53 | Son Güncelleme:

  Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Irak yönetimi ile diplomatik ilişkilerin dondurulması ve diplomatik misyonların geri çağrılması gerektiğini söyledi. Hükümetin Kuzey Irak’a askeri operasyonu öne alırken diğer önlemleri değerlendirmemesinin yetersiz bir politika olduğunu belirten Mumcu, “Hükümetin takınacağı tutum refleks bir reaksiyondan ibaret kalmamalı” dedi.

  Mumcu yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin ABD Başkanı Bush olmak üzere, çeşitli ülke yönetimleriyle görüşmeler yapılacağı şeklindeki açıklamalarına değinerek, bu görüşmelerin Türkiye’yi dezavantajlı konuma getireceğini vurguladı. Türkiye’nin terör konusundaki kararlılığını ortaya koyacak önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini kaydeden Mumcu, Özellikle muhalefet partileri ile görüşmeler, meclis müzakereleri gibi komisyona havale edici tutumlar Türkiye’nin işini zorlaştırmaktadır” dedi.

  "TÜRKİYE BEKLEME SÜRESİNİ İLAN ETSİN"

  Türkiye’nin Kuzey Irak’a askeri operasyon seçeneği saklı tuttuğunu ilan ederken, öncelikle Irak ile diplomatik ilişkilerin dondurulması ve diplomatik misyonların geri çağrılması gerektiği savunan Mumcu, alınması gereken diğer önlemleri ise şöyle ifade etti:

  “Türkiye, Irak ile ekonomik münasebetlerini dondurmalı, bu çerçevede sınır girşlerini kapatmalıdır. Başta enerji, ulaştırma ve haberleşme olmak üzere tüm sektörlerde ilişkiler dondurulmalıdır. Bunlar ve diğer tedbirleri, hiçbir müzakereyi beklemeden devreye koyarken, Irak yönetiminden beklentilerini açıkça madde madde deklare etmeli ve sonuçları için bekleyeceği süreyi kesin bir tarih ifade ederek dünya kamuoyuna duyurmalıdır.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı