Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mumcu cinayeti yeniden araştırılsın

  Hürriyet Haber
  06 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 06 Nisan 1998 - 00:01

  ANAP Manisa Milletvekili Tevfik Diker, Uğur Mumcu cinayeti ile ilgili gelişmeleri yeniden Meclis gündemine getirirken, CHP Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Yerlikaya da, Mumcu cinayetinin kilit isimlerinden Velit Hüseyin'in ölü bulunmasıyla ilgili olarak, ‘Hüseyin’in devlet-çete bağlantısının ortaya çıkmasından korkanlarca susturulduğunu' iddia etti. TBMM Uğur Mumcu Komisyonu üyesi Diker, itirafçılar Murat İpek ve Murat Demir'in, Mumcu'nun arabasına bomba yerleştirdiğini iddia ettikleri Velit Hüseyin'in ölümünün kesin bir biçimde ortaya çıkarılması gerektiğini belirtti. Komisyon çalışmaları sırasında Mumcu'nun öldürüldüğü 24 Ocak 1993 tarihinde, Pasaport Kanunu'na muhalefetten Irak'a sınır dışı edildiği bilgileri gelen Velit Hüseyin'in ölümünün şüphe dolu olduğunu kaydeden Diker, soru önergesinde İçişleri Bakanı'ndan şunlara yanıt vermesini istedi:

  Saralı bir kişinin bu tür cinayetlerde kullanılması mümkün görünmüyor. Bu kişi bombayı koyan kişi ise ölüm nedeni sara olamaz. Eğer o değilse neden Velit Hüseyin olarak yansıtılıyor?

  Öldürülen kişinin o Velit Hüseyin olduğuna inanmak zor. Çünkü resmi makamlar Velit Hüseyin'in sınırdışı edildiğini söylemişti. Silopi'de bir köyde 1 yıldır yaşadığı açıklanan bu kişi Velit Hüseyin ise sınırdan ne zaman geçmiştir? Hakkındaki iddialar tüm yetkililer tarafından bilindiği halde, neden devlete haber vermemişlerdir?


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı