Gündem Haberleri

  Multiple Sclerosis tedavisi

  TÜRKİYE FİZYOTERAPİSTLER DERNEĞİ
  28.10.2008 - 10:01 | Son Güncelleme:

  MS için kesin bir tedavi yoktur. Fakat hastaların bağımsız, foksiyonel, rahat ve üretken olmalarını sağlamak için çok şey yapılabilir.

  Bu anlamda MS'in tipine ve hastadaki seyrine göre farklı tedaviler uygulanabilmektedir.

  Genel vücut sağlığını korumak MS için oldukça önemlidir. Herkes gibi MS'lilerin de aktivitelerini sürdürmeleri, besin değeri yüksek bir diyet uygulamaları, kendilerini iyi hissetmek ve dirençlerini korumak için yeterince dinlenmeleri gerekir.

  Enfeksiyonların, özellikle solunum veya idrar yolları enfeksiyonlarının en kısa sürede  tedavi edilmesi son derece önemlidir. Fizyoterapi MS Tedavisinde fonksiyonellik ve yaşam kalitesinin devam ettirilebilmesinde en önemli noktalardandır.

  Egzersiz programları ve kasların çalıştırılması hastaların akut atak döneminin izlerini silmesine ve kas spazmlarının giderilmesine yardımcı olur. Barlar ve diğer yardımcı aletlerle yapılan çalışmalar bir çok hastanın kendine güvenini arttırır, bağımsızlıklarında önemli rol oynar.
  Ayrıca hastanın semptomlarına göre doktor , fizyoterapist, psikolog ve diğer sağlık personelinden oluşan ekip hastaya uygun tedavi programını ve hedefleri belirleyebilir.

  Psikoterapi ve Danışmanlık hizmetleri MS hastaları ve aileleri için oldukça önemlidir. Ne kadar süreceği belli olmayan iyileşme dönemleri bu hastalığa uyum sağlamayı özellikle güçleştirir.

  İlaç tedavisi ilgili hekimler tarafından takip edilir.

  Multipl Skleroz'un ilaçla tedavisinin iki ana hedefi vardır. Birinci hedef, sinir dokusu içerisinde çoğu zaman hiç durmaksızın süren, miyelin ve akson (sinir teli) yıkımına neden olan ve zaman zaman alevlenen iltihabi süreci kontrol altına almaktır.

  Bu hedefe yönelik ilaçlar içerisinde yer alan steroidler, akut atakların şiddetini ve süresini azaltmak için kullanılır.

  Multipl Skleroz adı verilen tablonun çeşitli tipleri bulunduğu, herkesin Multipl Skleroz'u kendine özgü olduğu için bu uygulanan fizyoterapi ve ilaçların etkisi kişiden kişiye değişebilir. Bu ilaçlar bugün için MS'te kesin çözüm olmamakla birlikte, bir grup hastada olumlu sonuçlar alınmaktadır. İlaçların seçimi de yarar ve yan etkilerin değerlendirilmesi de sorumlu hekim tarafından yapılmalıdır.

  Multupl Skleroz tedavisindeki ikinci hedef ise bazı şikayetleri ortadan kaldırmaktır. Örneğin, kas spazmlarını ve sertliklerini ortadan kaldırmak için kas gevşeticiler, idrar problemlerini ortadan kaldırmak için mesane işlevlerini düzenleyici ilaçlar, yorgunluk için amantadin ve benzeri ilaçlar kullanılır.

  Sürekli izleme, hastanın takibi çok önemlidir. Doktor ve fizyoterapistin hastayı sürekli ve düzenli takibi çok önemlidir. Hastanın durumuna göre gerekli

  MS'in seyri önceden tahmin edilemez, gereksinimler ve sakatlıklar değişebilir. Bu nedenle sürekli tıbbi gözetim esastır. Ortaya çıkabilecek bütün tıbbi sorunlar MS'e bağlı olmayabilir. Ancak bir doktor belirtilerin tedavi gerektiren başka bir hastalığa bağlı olup olmadığını saptayabilir.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı