İZMİR HABERLERİ

Mültecilerin Yaşamı Çizgilere Yansıdı

IHA
18.10.2015 - 11:10Son Güncelleme :

KONAK BELEDİYESİ NEŞE VE KARİKATÜR MÜZESİ’NDE 27 KASIM’A KADAR AÇIK KALACAK OLAN SINIRLAR VE MÜLTECİLER KONULU KARİKATÜR SERGİSİ, MÜLTECİLERİN YAŞADIĞI DRAMLARI DÜNYANIN FARKLI ÜLKELERİNDEN KARİKATÜRİSTLERİN ÇİZGİLERİNDEN GÖRME İMKANI SUNUYOR

IHA

Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi’nde 27 Kasım’a kadar açık kalacak olan Sınırlar ve Mülteciler konulu karikatür sergisi, mültecilerin yaşadığı dramları dünyanın farklı ülkelerinden karikatüristlerin çizgilerinden görme imkanı sunuyor.
Suriye’deki iç savaşın ardından daha da görünür hale gelen mültecilik sorunu
Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi’ndeaçılışı gerçekleştirilen Sınırlar ve Mülteciler konulu karikatür sergisi ile bir kez daha gözler önüne serildi. Mültecilerin yaşadıkları drama dikkat çeken sergide 40 farklı ülkeden karikatüristlerin eserleri yer aldı. Konak Belediyesi ile Mülteciler Derneği (Mülteci-Der) işbirliğinde düzenlenen serginin açılışına, Don Quichotte dergisi yayın yönetmeni Erdoğan Karayel, Mülteci-Der Yönetim Kurulu Başkanı Eda Bekçi, Konak Belediye Başkan Yardımcısı Eser Atak’ın da aralarında yer aldığı çok sayıda kişi katıldı.
DRAMI ANLATAN ÇİZGİLER
Vatanlarından ayrı yaşamak zorunda kalan mültecilerin göçlerini ve bu göçler sırasında ortaya koydukları mücadelenin konu edildiği Sınırlar ve Mülteciler sergisi ile yaşanan acı olaylar akıllarda bir kez daha yer etti. Sergideki eserlerden en dikkat çekeni geçtiğimiz aylarda Bodrum’dan Kos’a botla gitmeye çalışırken batan bot yüzünden boğularak hayatını kaybeden 3 yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi’nin kıyıya vuran cansız bedenin yer aldığı karikatür oldu. Erdoğan Karayel imzalı karikatürde minik bedeniyle kıyıya vurmuş şekilde yatan Aylan Kurdi’nin yanında yine kıyıya vurmuş balinaları hayata döndürmek için çırpınan insanların tasfir edildiği görülüyor.
KARİKATÜRLER KONUŞSUN
Sergi açılışında konuşan Don Quichotte’un sahibi ve yayın yönetmeni Erdoğan Karayel, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a serginin açılmasına imkan sağladığı için teşekkür etti. Karayel, 40 ülkenin karikatür sanatçılarının Don Quichotte dergisinin düzenlediği yarışma için gönderdiği 800 eser arasından seçme bir sergi hazırlandığını belirterek, "Konuşacak bir şey yok, karikatürler konuşuyor. Her karikatürün karşısına geçip iki üç dakika durun, emin olun her karikatürün bir kitap gibi hikayeler anlattığını göreceksiniz" dedi. Mülteci-Der Yönetim Kurulu Başkanı Eda Bekçi de mülteci sorunlarının çizgilerle dile geldiğini ifade ederek, "Dünyanın pek çok ülkesinden, İran’dan, Suriye’den, Güney Amerika’dan, farklı nedenlerle ve savaşlarla mültecilere şahit olmuş bu acıyı yaşayan ve hisseden sanatçıların eserlerini izleme fırsatı yakaladık" diye konuştu. 40 ülkenin karikatür sanatçılarının 50 eserinden oluşan Sınırlar ve Mülteciler sergisi, 27 Kasım tarihine kadar Neşe ve Karikatür Müzesi’nde ziyarete açık olacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Mültecilerin Yaşamı Çizgilere Yansıdı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ekim 2015 tarihinde saat 11 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mültecilerin Yaşamı Çizgilere Yansıdı haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:40
  • Guneş
   07:17
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:12
  • Akşam
   18:37
  • Yatsı
   20:02
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı