« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mülteci kampından piste

"Elvan olmaya geldim" diyen ve bir süre F.Bahçe ile antrenmanlara çıkan ancak bir ihbar sonucu mülteci kampına gönderilen Etiyopyalı atlet Maryam, "N’olur beni bir kulübe alın ve Türk vatandaşı yapın" diye yalvarıyor.

Celal DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME
AYLAR önce ülkesi Etiyopya’dan kaçak yollarla Türkiye’ye iltica eden 17 yaşındaki atlet Maryam Tanga, bir süre Fenerbahçe Kulübü’nde antrenmanlara çıkmış, daha sonra bir ihbar üzerine yakalanıp mülteci kampına gönderilmişti.

Antrenörsüz çalıştı

"Ben Türkiye’ye ikinci Elvan olmaya geldim. N’olur beni Etiyopya’ya göndermeyin" diye yalvaran bu küçük atlet, 9 gün önce de Uluslararası Cezmi Or Atletizm Yarışmaları’nda pistte çıktı.

Heyecandan kulvarı şaşırdı

Bir süredir antrenörsüz tek başına antrenman yaptığını söyleyen Maryam Tanga, "Ben Türkiye’yi ve insanlarını çok sevdim. Türk vatandaşı olup, diğer Etiyopyalı atletler gibi Türkiye Milli Takımı’nda koşmak istiyorum. Etiyopya’da hiç kimsem yok. N’olur beni bir külübe alın ve Türk vatandaşı yapın" derken gözyaşı döktü.

Çok kısa sürede Türkçe’yi öğrenen ve dört dil bilen Maryam, geçirdiği sıkıntılı günlere rağmen atletizm aşkına yılmadan direnip uluslararası yarışa katılmıştı. Kendi branşı olmayan 3000 metre engellideki ilk denemesinde heyecandan kulvarı şaşırıp, diskalifiye olan Maryam, kendisine uzanacak sıcak eli bekliyor...

Bunları da Beğenebilirsiniz