Gündem Haberleri

  Mülteci kampında çatışma

  Hürriyet Planet
  20.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiliz polisi, 10 yıldan uzun bir süredir İrlandalı mültecilere ev sahipliği yapan Dale Farm kampını bastı.

  Evlerinden olmak istemeyen yerleşimcilerin sert tepki vermesi üzerine polisle yerel halk arasında şiddetli çatışmalar çıktı.

   

  Londra’nın 50 kilometre doğusunda kalan kampa giren polis ve icra müdürleri, karşılarında bariyerlerin arkasında hazır bekleyen yerleşimcileri buldu. Kamp sakinleri bir karavanı ateşe verirken, polisi tuğla atarak ve maytaplar fırlatarak durdurmaya çalıştı.

   

  DALE FARM SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ / FOTO GALERİ

   

  İrlandalı mültecilerin 2001’de eski bir hurdalık alanını satın alarak yerleşim alanına çevirdikleri Dale Farm üzerinde yaşanan yasal mücadele o tarihten bu yana devam ediyor.

   

  Yerleşimcilerden Kathleen McCarthy, “Dünyadaki tek evimizden dışarı atılıyoruz” diyerek polise tepki gösterirken, insan hakları gözlemcisi Lily Hayes, bariyerleri çekiçlerle yıkan polisin “aşırı kuvvet kullandığını” söyledi.

   

  Yerel yetkililerden Tony Hall ise “mültecilerin polise tuğla, demir çubuklar, maytap kullanarak saldırdıklarını ve karavanları ateşe vererek kampa girişi engellemek istediklerini” belirtti.

   

  Ball, “ortaya çıkan şoke edici sahnelerin, yerleşimcilerin şiddete olan eğilimini ortaya koyduğunu” ifade etti.

   

  Oscar ödüllü aktris ve aynı zamanda aktivist olan Vanessa Redgrave mültecilere destek verenler arasında yer aldı. Birleşmiş Milletler (BM) Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komistesi ise barışçıl bir çözüm çağrısında bulundu.

   

  Dale Farm kampında 15 ile 30 bin arası İrlandalı mültecinin yaşadığı tahmin ediliyor. İngiliz devleti, mültecileri ayrı bir etnik azınlık olarak kabul ediyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı