ANKARA HABERLERİ

Mülteci çocukların yüzde 49'u deprasyonla mücadele ediyor

DHA
08.06.2017 - 10:06Son Güncelleme :
DHA

ANKARA, (DHA)- TÜRKİYE Milli Pediatri Derneği Genel Koordinatörü Kerem Hasanoğlu, mülteci çocukların yüzde 49'unun deprasyonla mücadele ettiğini belitti. Derneğin uzun süredir mülteci çocuklarına kol kanat gerdiğini, bu kez de 'Her şey sevgi ile başlar' adlı sosyal sorumluluk projesiyle kucakladıklarını belirtti. 
Derneğin, çocuk sağlığının gelişmesine ve pediatrinin ilerlemesine hizmet etmek amacıyla kurulduğunu hatırlatan Hasanoğlu, ülkemize sığınan her dört mülteci çocuktan üçünün, ailesinden birini savaşta kaybettiğini söyledi. Hasanoğlu, "Üç çocuktan birinin fiziksel şiddete uğradığı tespit edildi. Üç çocuktan ikisi, ailesinden bir yakının fiziksel şiddete maruz kaldığını kendi gözleriyle gördü. Çocukların yüzde 35'i travma sonrası stres bozukluğu yaşıyor. Yüzde 49'u depresyonla mücadele ediyor. Dolayısıyla derneğimiz çocuklarda travmatik stres belirtilerinin, depresyon gibi klinik tabloların ya da sosyal problemlerin kronik hale gelmemesi için onların rutin bir hayata dönmesini amaçlıyor. Ancak bu hiç de kolay değil. Çünkü bu çocukların güvene, sevgi dolu bir ortama ihtiyaçları var. Onların desteklenmesi, tedavi edilmesi ve en önemlisi dinlenmesi, kendilerine anlayış gösterilmesi gerekiyor" dedi.
KAYNAŞTIRMAYI HEDEFLİYORUZ
Hayata geçirdiğikleri 'Her şey sevgi ile başlar' projesini ilk amacını açıklayan Kerem Hasanoğlu, "Herkesin bu çocukları anlamasını sağlamak. Eğer bu empatiyi sağlayabilirsek ardından yaralarının sevgiyle sarılması gerekiyor. Biz dernek olarak mülteci  çocukların yaşadıkları psikolojik travmaları atlatmaları için uzman desteği sağlamak ve onları eğitim hayatlarında diğer öğrenciler tarafından Türk misafirperverliğiyle kucaklanmalarını sağlayıp kaynaştırmak için kolları sıvadık. Bu amaçla toplumsal bir bilinç ve farkındalık yaratarak kanayan bir yaraya dikkat çekmek istiyoruz. Savaş mağduru mülteci çocukların yaşadıkları psikolojik travmaları atlatmaları için sağlanan uzman desteğinin yanı sıra, toplumda farkındalık oluşturarak Türk misafirperverliğiyle kucaklanmalarını sağlayıp kaynaştırmayı hedefliyoruz" dedi.
Dernek olarak 2011'den bu yana iç savaş nedeniyle ülkemize sığınan mülteciler ve özellikle de çocuklara özel ilgi gösterdiklerini belirten Hasanoğlu, "Türkiye Milli Pediatri Derneği, sığınmacılar için AFAD'ın kurduğu ve yönettiği barınma merkezleri ve kamplar dışında özel programlar yürütüyor. Göçmen çocukları bekleyen fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları açısından bölgedeki doktorları bilgilendiriyor. Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana'da doktorlara yönelik çok sayıda bölgesel eğitim toplantısında bin 700 çocuk hekimine ulaşıldı. Çadır Kent'te yaşayan anne-babalara ulaşılarak çocuk sağlığı ve koruyucu hekimlik üzerine bilinçlendirme çalışmaları yürütülüyor. Yine buralarda yaşayan sığınmacı ergenlerin sorunlarının tespiti için Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yapılıyor. Dernek yönetim kurulu üyeleri, Osmaniye-Cevdetiye Çadır Kenti ziyaret edip, annelere ve ergenlere yönelik eğitim programları uyguladı. Osmaniye Valiliği, Osmaniye İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Sağlık Eğitimi Daire Başkanlığı ile birlikte toplam 2 bin anneye ulaşıldı. Kamplar ziyaret edilip, annelerle çocuklarla ilgili birebir iletişim kuruldu" dedi.
FOTOĞRAFLI 
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mülteci çocukların yüzde 49'u deprasyonla mücadele ediyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı