İZMİR HABERLERİ

Mülteci çocuklara uyum eğitimi

DHA
08 Mayıs 2017 - 09:05Son Güncelleme : 08 Mayıs 2017 - 09:06

Mülteci çocuklara uyum eğitimi

DHA

SURİYE’den göç etmek zorunda kalan insanlar yeni bir yaşamın umudunu Türkiye’de taşırken çoğu çocuk olan mültecilerin uyum ve eğitim sorunu da gündeme geldi. İzmir'de Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi, 12 gönüllü öğretmen ile yedi aydır 50 Suriyeli çocuğa hem Türkçe mütematik hem de uyum eğtiimlerini veriyor.

Suriye'den Türkiye'ye göçlerin başladığı 2011 yılından bu yana gelenlerin çoğunluğu çocuk. İzmir'de okul çağındaki mülteci çocuklar, Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi'nin okullarında eğitiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda eğitim süreci devam eden Suriyeli çocuklara insanlarla ilişkilerinde uyum sorunu yaşamamaları için bilgiler veriliyor. Emekli öğretmenlerle, üniversiteli gönüllü öğretmenler, eğitimlerini Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği ile Siverekliler Derneği'nde veriyor. 7 aydır süren eğitimlerde kaynaştırma bilgilerinin yanısıra Türkçe, ve matematik dersleri de etkisini gösterdi. Okullarda çocukların başarı durumlarını da izleyen Öğretmen Altay Ömer Erdoğan, "Mülteci çocuklar, öğretmenlerini ve okulda okuyan diğer Türk çocuklarını  çok sevdiler ve uyum sorununu da derslerdeki zorlukları aştılar. Aralarında 4- 5 yıl hiç okula gitmemiş  çocuklar da var. Her derse en az iki öğretmen giriyoruz.  Cumartesi- pazar iki saat ders veriyoruz. Çocuklar büyük bir gelişme gösterdi" dedi.

Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi Başkanı Mete Hüsünbeyi, mülteci çocukların okula devamlılığını ve eğitimde başarılı olmalarını sağlamayı hedeflediklerini belirterek, "7 ay önce bu sınıfları pilot uygulama olarak başlattık. STK'ların desteği ile bu çalışmaları kentin diğer bögelerine de yaygınlaştırmak istiyoruz. Şu anda bu projemiz bir gönülülük esasına dayanıyor. Çocukların algılama, mülteci olmanın travması sorunlarını aştık. Şu anda 50 öğrencimiz 12 gönüllü eğitimcimiz ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Mülteci çocuklara uyum eğitimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Mayıs 2017 tarihinde saat 09 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mülteci çocuklara uyum eğitimi haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:33
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:12
  • Akşam
   20:12
  • Yatsı
   21:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı