Dünya Haberleri

  'Mülteci anlaşması ayrı basın özgürlüğü ayrı'

  Celal ÖZCAN / BERLİN
  13.04.2016 - 00:45 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı hakaret içerikli şiirinden dolayı tartışmalara yol açan komedyen Jan Böhmermann hakkında cezai kovuşturma talebini itinayla incelediklerini söyledi.

  Merkel, mülteci sözleşmesinin ayrı, basın özgürlüğünün ayrı şeyler olduğunu belirtti. Merkel’e Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto ile yaptığı basın toplantısında Böhmermann olayıyla ilgili soru yöneltildi. Almanya Başbakanı, “Türkiye’nin bu konuda resmi bir talebi var. Biz bu talebi itinayla inceliyoruz. Bu incelemeyi gelecek günlerde sonuçlandıracağız. Bütün bunlardan bağımsız olarak şunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bizim anayasamızın temel değerleri var. Anayasanın 5’inci maddesi düşünce özgürlüğü, bilim ve sanat özgürlüğünü garanti ediyor. Türkiye, Suriye’deki iç savaşın ağır yükünü taşıyor. Ama bütün bunlardan bağımsız, Almanya’da basın özgürlüğü, düşünce ve bilim özgürlüğü geçerli” dedi.

  KOMEDYENE POLİS KORUMASI
  Öte yandan Alman polisi, saldırı şüphesiyle Böhmermann’ı koruma altına aldı. Komedyenin evinin önünde polis devriye geziyor. Kayıplara karışan komedyenin televizyondaki perşembe günkü programı iptal edildi. Söyleşi taleplerini de reddeden Böhmermann, cuma akşamı kendisine verilecek Grimme ödül törenine gitmeyi reddetti.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı