Dünya Haberleri, Son Dakika, Haberler

DÜNYA

  Mülteci akınının durması Almanya'yı şaşkına çevirdi

  26 Şubat 2016 - 14:14Son Güncelleme : 26 Şubat 2016 - 14:18

  Avrupa'da mülteci krizi yeni bir safhaya girdi. Ekim ayında günde 10 bin, kışın bile günde en az iki bin mültecinin geldiği Almanya’ya mülteci akını birden durdu. Salı günü Bavyera Eyaleti’ne 50, tüm Almanya’ya 103 mülteci geldi. 

  Geçen hafta başında Almanya’ya gelen mülteci sayısı günde iki binin üzerindeydi. Mülteci akınının birden durması Almanya’yı şaşkına çevirdi.

  Akının niçin birden durduğunu araştıran Almanya, buna Makedonya’nın sadece sınırlı sayıda mülteci bırakmasının neden olduğunu gördü.

  Başbakan Angela Merkel’le birlikte mültecilere kapıları açan Avusturya, Almanya’nın açık sınır politikasına sırt çevirdi.

  Avusturya 10 ülkeyle Viyana’da bir Balkan zirvesi düzenledi. Bulgaristan, Hırvatistan, Slovenya gibi AB ülkelerinin yanında 6 Balkan ülkesi zirveye katıldı.

  Zirvede, Makedonya’nın mültecilere sınırı kapatmasına destek kararı alındı. Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, halen Avrupa çapında bir çözümden yana olduklarını, ancak bu çözüme kadar ulusal tedbirler alacaklarını söyledi. 

  Sayfa Başı
  Haberleranne dizisianne yeni bölümanne 7. bölümbodrum masalıbodrum masalı 16. bölümbodrum masalı yeni bölümokullar ne zaman tatil olacak