ANKARA HABERLERİ

Mülkiyeliler’de kazan kaynıyor

Fatih TEKECİ
31.10.2011 - 00:00Son Güncelleme : 30.10.2011 - 20:42
Fatih TEKECİ

MÜLKİYELİLER Birliği Derneği ile Mülkiyeliler Vakfı yönetimi arasındaki bir süredir devam eden çekişme, Kazan AŞ’nin işletme müdürü Eyyup Sabri Güler’in iddialarıyla yeni bir boyut kazandı. Güler, lokalin kalorifer kazanının patlama riski taşıdığını öne sürerek vakıf yönetiminin gerekli hassasiyeti göstermediğini iddia etti.

Mülkiyeliler Birliği Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Feyzibeyoğlu ise patlama riski iddialarının gerçekdışı ve gayrı ahlaki olduğunu söyledi.

Mülkiyeliler Birliği’nin Kızılay Konur Sokak’ta bulunan Sosyal Tesisleri’ndeki kalorifer kazanının her an patlayabileceğini öne süren Güler, şunları söyledi:

“Kalorifer kazanı ve sıcak su tesisatımız kazan dahil patlama riski taşıyor. Bunların yenilenmesini yazdan beri talep ediyoruz. Son yazımızda bir hafta içerisinde yaptırılmasını aksi tardirde kat mülkiyeti kanununa göre kendimiz yaptırıp kiradan düşeceğimizi yazdık. Bizim talebimize ısı ve tente dahil hiçbir tadilat yaptırılmaması, aksi takdirde cezai ve hukuki sürecin başlatılacağına dair cevap verildi.”

Risk var ama yakıyoruz

Ankara’da soğuk havaların kendini göstermeye başlamasıyla birlikte tüm tehlikeye rağmen kalorifer kazanını yaktıklarını anlatan Güler, şöyle devam etti: “Kaloriferimiz çalışıyor ama riskli. Burası 1940’larda yapılmış 70 yıllık bir bina. Eskimesi gayet doğal ancak bunu yaptırmayın demek insanların yaşam hakkına tecavüzdür. Başta personel olmak üzere üyelerimizin ve müşterilemizin yaşam haklarına tecavüzdür. Burada insanlar risk altında çünkü patlama riski var. Şu an yakıyoruz ancak bu patlama her an da olabilir.”

Mülkiyeliler Birliği Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Feyzibeyoğlu ise şu bilgileri verdi: “Kazanın bulunduğu binada arkadaşlarımızla hergün görüşme yapıyoruz. Patlama riski taşıdığı yönünde yapılan söylemlerin gerçekle hiçbir ilgisi yok ayrıca bu söylemleri ahlaki bulmuyorum. Çok eski bir yapı olduğu için dökme kazan biraz eskimiş yalnızca sıcak su ısıtan ünitede sıkıntı var. Şirket yönetimince ısıtma sisteminin değiştirilmesi için çok yüksek fiyatlarla teklifler alındığını öğrenmemiz üzerine kendilerine ihtarname göndererek kiracı sıfatıyla esaslı tadilat yapmalarının hukuka aykırı olduğunu bildirdik. Beş ayrı firmayı davet ettik, yapılan kontroller sonucunda bize dosya sundular. Bir firma ile gerekli onarım işlerinin kasım ayının ilk haftasında yapılması konusunda anlaşmaya vardık. Şu an itibariyle ısıtma sisteminin binalara ve içindekilere zarar vermesi tehlikesi yoktur.

Genel Kurul yapılmadı

Kazan A.Ş. Mülkiyeliler Birliği Vakfı’nın gelir elde etmek üzere kurduğu ve sermayesinin % 99. 992’sine sahip olduğu bir vakıf şirketidir. Bu şirket Mülkiyeliler Birliği Ankara Sosyal Tesislerini kiracı sıfatıyla işletmektedir. Kazan A.Ş. olağan genel kurulunun yasay ve anasözleşmeye göre hesap devresi sonundan itibaren 3 ay içersinde ve senede en az bir defa toplanması gerekmektedir.

Şirketimizin son olağan genel kurul toplantısının 11 Mart 2010 tarihinde yapıldığı dikkate alındığında o tarihten bugüne kadar geçen 19 aydan uzun süre içinde genel kurul toplantısı yapılmaması nedeniyle hem kanunun hem de anasözleşmenin konuyla ilgili hükümlerinin gereği, hiç bir haklı neden olmaksızın, yerine getirilmemiştir. Genel kurulun toplantıya çağrılması için yaptığımız hukuki girişimlerden de henüz sonuç alınamamıştır.
Şirket yöneticileri internet ortamında Mülkiyeliler Birliği yöneticileri hakkında gerçekdışı bilgiler, hakaret ve tehdit içeren ifadeler yayınlamaktadır. Bunlarla ilgili olarak mahkemelere başvurulmuştur.

Eylemin cezası 15 BİN TL

MÜLKİYELİLER Birliği Vakfı, Ankara Hürriyet’in geçtiğimiz haftalarda, “Mülkiyelilerde tente kavgası” manşetiyle duyurduğu haberin ardından üç gün boyunca çalışanlarının eylem yapması nedeniyle kendi bünyesindeki Kazan A.Ş’ye ceza kesti. Mülkiyeliler Birliği Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Feyzibeyoğlu imzalı ihtarnamede, “Çankaya Belediyesi görevlilerinin müdehalesi ile inşaatın durdurulması üzerine 5-7 Ekim 2011 tarihlerinde işçi eylemi olarak isimlendirdiğiniz ancak işçilerle ve işçi haklarıyla hiçbir ilgisi olmadığı sendika tarafından kubul ve beyan edilen eylem nedeniyle şirketimizin yoksun kaldığı gelir kaybı olarak 15 bin TL’nin yönetim kurulu üyeleri tarafından 7 iş günü içinde şirkete ödenerek gelir kaydedilmesini Mülkiyeliler Birliği Vakfı adına ihtar ederim” ifadelerine yer verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mülkiyeliler’de kazan kaynıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  07 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:31
  • Guneş
   06:14
  • Öğle
   12:58
  • İkindi
   16:34
  • Akşam
   19:19
  • Yatsı
   20:49
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı