GeriSeyahat Müjde! Yılı geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Müjde! Yılı geliyor

Müjde! Yılı geliyor

Rezzan HASANBEŞEOĞLU

Ve 1998 de arşiv oluyor. Birkaç gün sonra yeni bir yıl kucaklayacak bizleri. Çin takvimine göre Kaplan Yılı gidiyor, Tavşan Yılı geliyor. İyi kalpli, popüler, neşeli, nazik, barışçı, cömert, tertipli, uzun yaşam sembolü Tavşan, yani 1999, yeryüzüne daha ılımlı, daha sakin 365 gün vaat ediyor. Doğanın öfkesi kaçınılmaz olsa da facialar belki de 1998 gibi savurmayacak. Kehanet bu belli olmaz, Tavşan'ın hınzırlığı, şeytanlığı da tutabilir.

Neydi o Kaplan'ın haşinliği...Tamam güçlüydü, dinamikti, ama çevre açısından bir yok ediciydi, yani terminatördü Mitch ve Georges. Gelmiş, geçmiş en yıkıcı kasırgalardı. Tabiat ana 1998'de bir kükredi ki sormayın. Buz fırtınaları, çöl sıcakları, orman yangınları, seller, depremler ve depremlerin peşi sıra gelen katil dalgalar. On binlerce ölü ve milyarlarca liralık zararlar. Felaketler sıralandı dizi dizi Kaplan Yılı'mızda. Doğrusu çetin bir yıldı.

Gelelim Tavşan Yılı'mıza. İnternet'ten öğrendiğime göre, Tavşan'ın mevsimi ilkbahar, gözde ay mart, yönü doğu, 05:00-07:00 en etkili saatleri. Aydınlık, serin, çiçek gibi bir geçiş yılı 1999 ve ara yılların kendi halindeliğiyle başbaşa bırakacak gezegenimizi. Zaten 2000 yılının heyecanı, paniği içindeki yeryüzünü savurmanın, binbir derdine dert eklemenin alemi ne? Kaplan ve Ejderha arasına sıkışıvermiş Tavşan dilerim ve umarım üzmeyecek. Kıyamet Günü'nü anımsatmayacak. Dağlar, ormanlar, okyanuslar, bulutlar kıyısında, köşesinde uslu, uslu bekleyecek 2000'i. Çünkü 2000 gümbür gümbür gelecek. Ejderha'nın sembolize ettiği ikinci bin, muazzam iklim değişiklikleri getirecek. Giderek adı kalan ilkbahar ve sonbaharı belki de unutturacak ve sadece korkunç bir yaz ile müthiş bir kış ile başbaşa bırakacak.

Aktüel Dergisi son sayısında Pirelli fotoğraflarının süslediği mükemmel 1999 Çin Falı Takvimi eki veriyor. ‘‘Tavşanlar, bu yıl sizin yılınız!’’ başlığından sonra neler yazıyor? Hadi, birlikte okuyalım: ‘‘Bu yıl, tarçın ağacının yapraklarını yiyerek ölümsüzlüğe kavuşan bir tavşan görülüyor Ay'ın üzerinde. Bu tavşan hareketlilik getiriyor gezegenimize. Haberler iyi. Zor bir Kaplan Yılı'nın ardından gerçekten böyle bir yıla ihtiyacımız vardı. Önümüzdeki yıla adını veren tavşan pasif bir kişiliktir, hayatında uyum arar. Kavgadan nefret eder, kendiyle kavga eder en fazla. Orta yolcu olmayı sever.

Beklenmedik olaylar karşısında ne yapılacağını bilmez. İyi yetişmiştir ve sayılamayacak kadar çok şeyle ilgilenir. Güzel konuşur. Yemeklere, kokteyllere çekicilik katmak için davet edilir. Oldukça kibirlidir, fikrini değiştirmek zordur. Hayatta en son yapacağı şeylerden biri de yalvarmaktır. Mesleğini hayatının dışında tutar. Birileriyle çekişmek zorunda kalacağından, kariyerist heyecanlardan, hırslardan uzak durur. Rekabeti sevmemesine rağmen içgüdülerini de kullanarak zor işlerin üstesinden de gelmeyi de bilir ama. Bu yolla kazandığı başarıları olgunluk ve sükunetle karşılar; abartmaz ve gürültü çıkarmaz. Tedirginlik onu rahatsız eder. Bu kaçışları yüzünden dürüst ve açık olmamakla suçlanabilir. Her şeye karşın sıcak, parlak gülücükleri ödülsüz bırakmayan bir yanı da vardır. Ayrıca Tavşan hüzünlüdür. Duygusal ilişkileri kendine özgüdür. Çabucak aşık oluverir, hatta birçok kişiye aynı anda. Nazik doğası onu kararsızlığa sürükler. Her zaman şüpheleri vardır. Gelecek sefer hep daha iyi olmalıdır. Kıskanç ve bazen bu konulardaki tartışmacı tavrı çevresindekilere acı verebilir. Ancak bu gibi sorunlarının ilacı yine de kendinde saklıdır. Tavşan sorunları gizlice çözer ya da gerekiyorsa Ay'a kadar geçer...’’

Göreceğiz, paylaşacağız Tavşan Yılı'nı... Bakalım ne sürprizler yapacak?

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle