Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Müjde, 97 Türk büyüğü kurtuluyor

Enis BERBEROĞLU

Arada sıra lazım gelir ve yüce Türk Meclisi zordaki bazı Türk büyüklerini kurtarır... Yine öyle oldu, ihracat şartıyla ithalat yapıp, mallarını iç piyasada satan büyüklerimize af geliyor. Hem de jet hızıyla...

Hatırlarsınız, geçen hafta Fazilet Partili milletvekilleri memlekette mesele kalmamış gibi verdikleri önerge ile TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sırasını bekleyen kaçakçılık affını öne aldılar.

Önceki gün tasarının görüşüldüğü İçişleri Komisyonu'na bilgi veren Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Rıfat Serdaroğlu, bu aftan 97 ayrı şirket sahibi ve yetkilisinin yararlanacağını anlattı.

Yani kurtarılacak Türk büyüğü sayısı 97...

Gümrüklerden sorumlu Bakan, tasarı hakkındaki olumlu görüşünü şu gerekçeyle açıkladı: ‘‘Bundan yararlanacaklar arasında çok tanınmış holding sahipleri ve yurtdışına kaçmış insanlar da bulunuyor. Bu insanlara mevcut mevzuatı uygulayıp para cezasının yanı sıra bir de hapis cezası verirseniz, para cezasını tahsil etme imkânınız kalmaz. Üstelik birçok firma kapanmak zorunda kalabilir...’’

Aynı mantıkla örneğin uyuşturucu, beyaz kadın ve silah kaçakçılarına da şans tanımak gerekmiyor mu? Hatta yasadaki ağır para cezalarını ödemek için fazla mesai yapmalarına izni verilmesi zorunlu hale gelmiyor mu?

***

Şaka bir yana, yakında TBMM Genel Kurulu'nda gündeme gelecek tasarı, ‘‘ekonomik suça, ekonomik ceza’’ gibi hukuk dışı anlayışın eseridir...

Bu yönde ilk adım Turgut Özal iktidarında 1985 yılında ve her nedense aynı hızla atıldı. 1 Mayıs 1985 tarihinde Meclis'e sunulan ve 1918 sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibi'ne dair yasada değişiklik öngören tasarı jet hızıyla geçti. Yasa ile döviz ve mal kaçakçıları hakkında hapis cezası istemiyle açılan davaların durdurulması, 100 bin lira para cezası ödeyen sanıkların tahliyeleri sağlandı.

Dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in 22 Mayıs 1985 tarihli vetosu bile Özal'ı frenleyemedi. Evren çok az değişiklikle önüne yeniden gelen yasayı 11 Haziran 1985 günü onaylamak zorunda kaldı.

Böylece yüce Türk Meclisi bir buçuk ay gibi kısa bir sürede, 15 yıl hapis cezasıyla yargılanan kaçakçılık sanıklarını 100 bin lira karşılığında serbest bırakma mucizesini sergiledi...

Yaşasın liberal adalet!

***

Geçen af Türkiye'de hayali ihracat çağını açtı, Susurluk'a ulaşan kirli mali ilişkilerin temelini attı. Aslında yeni aftan yararlanacak Türk büyüklerinin kimlikleri de pek farklı değil.

Mesela Halil Bezmen... Kamuoyunda hâlâ işadamı sıfatıyla anılan bu kaçak, 1980'lerde vergi kaçakçılığından hapis yattı, 1990'larda İSKİ skandalında Belediye'yi fahiş fiyatla kazıklamaktan hâkim önüne çıktı.Ne banka borcunu öder, ne SKK primini... ABD vatandaşlığına geçebilmek amacıyla Türkiye aleyhine verdiği demeçler cabası.

İşte Yüce Meclis'in kurtarmaya çalıştığı Türk büyüğü...

Ya diğer 96'sı kim? Ticari sır falan dinlemeyiz, öğrenmek hakkımız...

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI