« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Muhteşen Eczacı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Eczacıbaşı Bayan Voleybol Takımı, Türk spor tarihine altın harflerle geçecek büyük bir başarıya imza atarak Avrupa Kupa Galipleri Kupası'nı kazandı. Bursa'da yapılan final-four serisindeki ilk maçında önceki gün Yunan Vrillissia'yı 3-1 yenen Eczacıbaşı, dün de final karşılaşmasında İtalyan Reggio Emillia'yı aynı sonuçla yenip şampiyon oldu. Mavi beyazlılar, aynı zamanda Efes Pilsen'den sonra takım sporlarında Avrupa Kupaları'nda şampiyonluğa ulaşan ikinci Türk ekibi olarak tarihe geçti. Eczacıbaşı'nın Rus smaçörü Iltchenko, final four'un en iyi oyuncusu ve smaçörü seçildi. Eczacıbaşı daha önce de Avrupa kupalarında iki kez ikinci olmuştu. Avrupa Kupa Galipleri Kupası'nda Emilia ikinci, Yunan Vrilissia üçüncü, Fransız VBC Riom da dördüncü oldu.

ŞAMPİYONLUK ÖYKÜSÜ

Ülke puanımız yüksek olduğu için Avrupa Kupa Galipleri Ligi'ne doğrudan katılan Eczacıbaşı, grubundaki 7 maçını da kazanarak, namağlup lider olarak final-four'a kaldı. Mavi beyazlı bayanlar sırasıyla Romanya'nın Metrorex takımını deplasmanda 3-0, İstanbul'da Fransız VBC Riom'u 3-0, Finlandiya'da Orivenden Ponnistus'u 3-0, İstanbul'da Belçika'nın İzola Tongeren takımını 3-0, İsviçre'de KSV Watswill'i 3-0, İstanbul'da Ukrayna temsilcisi Orbita'yı 3-0 ve Çek Cumhuriyeti'nde Olym Praga takımını 3-2 mağlup etti.

Eczacıbaşı, Bursa'da oynanan final-four'undaki ilk maçında Yunanistan'ın Vrilissia takımını 3-1 ve dün de finalde İtalya'nın Reggio Emilia ekibini 3-1 mağlup ederek Avrupa Kupa Galipleri Ligi Kupası'nı ülkemize kazandırdılar.

ECZACIBAŞI COŞKUSU

Kupa Galipleri Kupası'nda şampiyon olan Eczacıbaşılı bayanlar çılgınca bir sevinç yaşarken, Kulüp Başkanı Bülent Eczacıbaşı mutluluğunu eşiyle paylaştı.

NE DEDİLER?

Bülent Eczacıbaşı

Eczacıbaşı Spor Kulübü Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Bayan Voleybol Takımı'nın kazandığı muhteşem başarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

‘‘Mutluluğumu tarif edecek söz bulamıyorum. Çok mutluyuz. Avrupa Şampiyonluğu'nu gerçekten hakettik. Herkes, Eczacıbaşı'nın Avrupa düzeyinde bir takım olduğunu gördü. Daha önce de Avrupa kupalarında final oynamış ancak şampiyonluğa ulaşamamıştık. Bu kez kendi seyircimizin önünde kupayı ülkemize kazandırmanın onurunu yaşıyoruz.’’

Gökhan Edman

Eczacıbaşı Teknik Direktörü Gökhan Edman, çok zorlu mücadelelerden sonra Avrupa Şampiyonluğu'na ulaştıklarını vurgulayarak, ‘‘Şampiyonluğu bekliyorduk. Bizim için kesinlikle sürpriz olmadı. Başarılarımız bundan sonra da devam edecek.’’dedi.

Kaptan Arzu Aksu

Eczacıbaşı Bayan Voleybol Takımı'nın pasörü ve kaptanı Arzu Aksu, çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini ve haklı bir başarıya ulaştıklarını belirterek şöyle konuştu: ‘‘İki aydır bu anı bekliyorduk. 9'da 9 yaparak Avrupa Kupa Galipleri Kupası'nı kazanmanın mutluluğu içindeyiz. Bizi yalnız bırakmayan Bursa seyircisine ve federasyona, kısacası herkese teşekkür ediyoruz.’’

SALON: Atatürk

HAKEMLER: Georges Declercq (***) (Belçika), Gueorgy Polkin (***) (Rusya)

REGGİO EMİLLİA: Soucy (**) Biamonte (**), Betcheva (**), Remati (**), Monari (**), Benelli (***) (Davolio **, Grandis **)

ECZACIBAŞI: Özlem (****), Chabovta (****), Arzu (****), Aycan (****), Çiğdem (****), Iltchenko (****) (Burcu ***, Dilek ***)

SETLER: 19-25, 17-25, 25-23, 17-25

SÜRE: 70 dakika (16, 16, 21, 17)
Bunları da Beğenebilirsiniz