Ege Haberleri

EGE

  Muhteşem veda gecesi

  Mehmet KURT- İZMİR, DHA
  31.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 30.05.2010 - 21:22

  Sekiz kişilik Vokal Topluluk The Swinger Singers, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın sezon kapanış gecesinde İzmirlilerle buluştu.

  Sekiz kişilik dünyaca ünlü efsane Vokal Topluluk The Swinger Singers, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde İzmirli sanatseverlerle ile buluştu. Fuar Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşen ve konser sezonunun kapanış konseri de olan Bahar Konseri, kalabalık bir sanatsever tarafından ilgi ve beğeniyle izledi. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde sahne alan topluluk, klasikten popülere, Caz’dan Folk müziğine geniş bir repertuar ile aralarında Bach, Percell, Mozart, Beatles, Sting, Chick Corea ve Cole Porter’ın da bulunduğu sanatçı ve toplulukların eserlerini Akapella olarak ve seslendirdi. Konser sonunda Şefi İbrahim Yazıcı, İZDSO ve The Swinger Singers gurubunu coşkuyla alkışladı.

  4 Grammy ödülü alan topluluk

  İlk defa 1963’de Fransa’da Ward Swingle tarafından kurulan Swinger Singers, 10 yıl sonra dağıldı, ancak aynı yıl İngiltere’de yine Ward Swingle tarafından yenisi kuruldu ve popülaritesini hiç kaybetmedi. Başlangıçta Barok müzik seslendiren grup, zamanla repertuarına orkestra uvertürleri, pop klasikleri, film müzikleri, halk şarkıları gibi türleri de ekledi. Geniş repertuarı sayesinde çok geniş bir dinleyici kitlesine kendisini dinletmeyi başaran grup, 40 yılda 50 albüm çıkardı ve yaklaşık 4 bin konser verdi.Seslerini enstrüman gibi kullanan 8 şarkıcıdan oluşan topluluk, 4 Grammy Ödülü (1963, 1964, 1965, 1969) yıllarında kazanmıştır. 1963 yılında çıkarttıkları ilk albümleri “Jazz Sebastien Bach” tan günümüze giderek artan popülariteleri ve genişleyen repertuarları ile dünyanın dört bir yanında hayran kitlesi oluşturdu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı