Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Muhteşem üçlü Yağmur-Trafik-Kazı

Ayşen GÜR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne göre, bugün ve yarın İstanbul'da sağanak yağmur yağacak. Meteorolojinin üç günlük tahminleri genellikle doğru çıkıyor.

Bugün İstanbul'un hali ne olacak, merak ediyorum? Çünkü Karayolları'ndan Büyükşehir Belediyesi'ne kadar herkes yolları hababam kazıp duruyor.

Geçen yıl 17 Ağustos'ta deprem olunca, bu tür işler yapılamamıştı. Arkasından kış gelmiş, mevsim geçmişti. Herhalde bu yıl birikmiş işler de ele alındı ve yol kazma olayı had safhaya ulaştı.

Ancak bu çalışmaların, yağmur ve trafik mevsiminden önce bitirilmesi mümkün değil. Yani bizi iki zorlu ay bekliyor.

Nişantaşı projesi

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, pazartesi gecesi Nişantaşı-Teşvikiye'de çirkin tabela ve klima avına çıktı.

Belediyenin projesi, Maçka'dan Osmanbey'e uzanan İstanbul'un en gözde caddelerini güzelleştirmeyi amaçlıyor.

Belediyelerin kullanmadıkları birçok yetkisi var. Bunlardan biri de evlerin dış cephelerini düzgün hale getirmeleri için bina sahiplerini zorlamak. Eğer mal sahipleri dış cephelere bakmaz ve boyamazsa, bu işi belediye yapıp sonradan da masrafını fazlasıyla bina sahibinden alabiliyor.

Birçok yerde belediyenin bu yola başvurması çok zor. Ama Teşvikiye ve Nişantaşı'nda bina sahiplerinden bunu istemekte hiçbir adaletsiz yan yok.

O kadar değerli, o kadar yüksek kira getiren bu binaların sahipleri dış cephelerini de pekala düzeltebilirler.

FAKS: (212) 677 04 21 E-MAIL: agur@hurriyet.com.tr

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI