Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Muhteşem Süleyman!

GÜNLERDİR “Muhteşem Yüzyıl” dizisine saldırıyorlar! Neden?

Gerçeklere uymuyormuş, Padişah Kanuni Sultan Süleyman içkici ve kadın düşkünü gösterilerek küçük düşürülüyormuş!
Önce şunu söyleyeyim: Diziyi ben de beğenmedim... Çok daha iyi yapılabilirdi. Bir sürü eksikliklerle, yanlışlıklarla dolu fakat... Bu belgesel bir film değil ki... Tarih dekoru içinde geçen bir hikâye! Neden böyle acımasızca hücum ediliyor?
Kızmak, saldırmak, yasaklatmaya kalkışmak tam bir ilkellik!
Filmin yapımcıları da “Biz tarihi gerçekleri anlatıyoruz” diye iddia etmiyorlar ki... 16’ncı yüzyıldaki birtakım olaylar, senaryoyu hazırlayanlar tarafından süslenmiş, harem hayatı ön plana çıkarılmış, televizyon seyircilerine hoşça vakit geçirtmek için bir dizi hazırlanmış... Beğenmiyorsan seyretme birader!
10’uncu Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın tahta çıktığı 1520 yılında Topkapı Sarayı’nda harem yoktu zaten... Padişahların haremleri o tarihte Beyazıt’taki eski saraydaydı.
Bu tür değişiklikleri hoş görmek gerekir çünkü “Muhteşem Yüzyıl” dizisi bir belgesel değil. Böylesine acımasızca saldırılara ne gerek var?
* * *
Diziyi izleyenlerden 90 bin kişi Radyo Televizyon Yüksek Kurulu’na şikâyet dilekçesi yollamış... Padişah’ın içki içip cariyelerle eğlenmesi izleyenlerin ağrına gitmiş...
Padişahlar da erkekti ve kadınları severlerdi. Onların da insani zaafları bulunuyordu. Kanuni Sultan Süleyman’ın torunu 3’üncü Murat’ın, 50’ye yakın cariyesinden doğan 100’den fazla çocuğu vardı.
Batılı ülkelerin “Muhteşem” sıfatını verdiği Kanuni Sultan Süleyman gerçekten, Osmanlı tarihinin en büyük padişahlarından biridir. Büyük bir devlet adamı ve mükemmel bir komutandı. Onun dönemi parlak zaferlerle doludur.
Kanuni Süleyman 46 yıl hüküm sürerek en uzun süre tahtta kalan Osmanlı padişahıdır. Elbette ki insani zaafları da vardır. Bunlar onun değerini azaltmaz ki...
* * *
Dizide, birtakım harem sahneleri var diye bu büyük padişah küçülmüş müdür?
Osmanlı’da padişahlara güzel ve gösterişli kızlar armağan etmek bir gelenekti. Ayrıca harem hayatı sadece padişah saraylarında değil, zengin olan herkesin konağında vardı.
“Harem”in anlamı, saray, köşk, konak gibi zengin evlerde kadınlara ayrılmış bölüm demektir. Haremleri yönetenler de genellikle zenci olan “hadım edilmiş haremağaları” idi.
Kısacası, parası olan haremini kuruyor, Kapalıçarşı yakınındaki Esir Hanı’ndan satın alınan ve Müslüman olmayan esir kadınlar, sahipleri tarafından cariye (köle) olarak, istenildiği gibi kullanılıyordu.
Bütün bu gerçekler bilinirken, harem hayatını gösteriyor diye “Muhteşem Yüzyıl” dizisine saldırmak doğru mudur?
* * *
Kanuni Sultan Süleyman, 522 yılda 36 padişah gören Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük 3 padişahından biridir. Tarih sırasına göre:
1) Fatih Sultan Mehmet, 2) Yavuz Sultan Selim, 3) Kanuni Sultan Süleyman.
Kanuni’nin devlet adamlığı, askeri yetenekleri ve komutanlığı tartışılmaz.
Sokullu Mehmet Paşa gibi üstün devlet adamları, Mimar Sinan gibi görkemli mimarlar, Barbaros ve Turgut Reis gibi büyük deniz kahramanları o devirde yetişmiş, Kanuni Süleyman’ın dehası Osmanlı’yı dünyanın en güçlü devleti haline getirmiştir. Ancak...
O muhteşem hükümdarın, aslan gibi 2 oğlunu ve küçük yaştaki 5 torununu boğdurtarak öldürttüğünü biliyor muydunuz? Bunları pazar günkü yazımda anlatacağım!
X