Muhteşem Katerina’yı canlandıracak

Birce BORA / LONDRA
05 Temmuz 2015 - 12:38Son Güncelleme : 05 Temmuz 2015 - 12:40

Oscar ödüllü ünlü oyuncu Angelina Jolie’nin “Muhteşem” lakaplı Çariçe 2. Katerina’nın Kış Sarayı’nda yaşadığı ilişkileri anlatan bir kitabın film haklarını satın aldığı ve erkeklere olan düşkünlüğü ile tanınan çariçeyi beyaz perdede bizzat canlandıracağı açıklandı.

1762’den 1796’ya dek Rus İmparatorluğu’nu yöneten ve ülkenin en uzun süre iktidarda kalan kadın lideri olan 2. Katerina, iktidarı boyunca birçok erkekle ilişki yaşamıştı. Katerina’nın düşmanları, erkeklerle olan ilişkilerini onu küçük düşürmek için kullanmaya çalışmış hatta çariçeyi “nemfoman” olarak damgalamış ancak bu durum Rus liderin ölümünden sonra kimileri tarafından feminist bir sembol olarak görülmesini engellememişti.

İngiliz tarihçi Simon Sebag Montefiore’ın Katerina’nın Grigory Potemkin ile olan tutkulu ilişkisini anlatan kitabının haklarını satın alan Jolie daha önce de Oliver Stone’un 2004 tarihli filmi Büyük İskender’de Kraliçe Olymipa karakterini canlandırmıştı.

Montefiore konu ile ilgili Mail on Sunday gazetesine yaptığı açıklamada “Angelina kitabımın haklarını satın aldığı için çok mutluyum. Çünkü bu benim ilk kitabımdı ve onu aşkla yazmıştım “dedi.

İngiliz tarihçi sözlerine “Katerina feminist bir kahraman. Angelina’nın bu projeden anlının akıyla çıkacağına güveniyorum” diyerek devam etti.

Montefiore’nin 2005 tarihli “Muhtelem Katerina ve Potempkin: Emperyal bir aşk hikayesi” isimli kitabı ikilinin birbirlerine yazdığı 5 bin aşk mektubunu da içeriyor.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı