« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Muhteşem düello

Ender’in mükemmel yönettiği Efes, Rakocevic’in sayılarıyla (23) galibiyete uzanırken, sarı lacivertlilerde Mirsad, Greer ve Ukiç’in çabaları yenilgiyi önleyemedi. Serinin 6. maçı çarşamba günü Abdi İpekçi’de oynanacak.

Alper Dülgerci
SON GÜNCELLEME

BEKO Basketbol Ligi final serisinin 5. maçında Efes Pilsen, evinde F.Bahçe Ülker’i 83-79 mağlup ederek hayatta kalmayı başardı. Sarı lacivertli takımın şampiyonluk ümitleri, çarşamba günü Abdi İpekçi Arena’ya taşınacak 6. karşılaşmaya kaldı. Bootsy’yi serinin başında kaybetmişti Efes Pilsen... Kerem Tunçeri’nin sakatlığı tuz biber oldu. İyice daralan Efes Pilsen guard rotasyonunda yükü Ender sırtlandı. Kendisine yaren olarak Rakocevic’i bulan Ender, takımını doğru yönetmekle kalmayıp Kaya’yla birlikte Efes’in en çok ribaund kapan oyuncusuydu. Rakocevic’in 23 sayıyla sahne aldığı Efes Pilsen, 17 sayıdan verdikleri son karşılaşma gibi yine erken kaçtı aslında. İkinci çeyreğin bitimine 3.10 kala Rakocevic’in üçlüğü farkı 11’e çıkardı ev sahibi. Ancak devre sona ererken Ömer’in mucize son saniye üçlüğüyle farkı 5 sayıya indirmişti Fenerbahçe.

Kaderi Kaya değiştirdi

İkinci devrenin başında Efes’in sıkıntılı rotasyonuna gelen son darbe Sinan’ın 5. faulle oyun dışı kalmasıydı. Ardından Ömer-Rakocevic gerginliği ve çıkan teknik fauller tansiyonu yükseltirken gerilimden faydalanan Fenerbahçe Ülker oldu. Mirsad’ın arka arkaya bulduğu üçlüklerle maçta ilk kez 48-46 ile öne geçti sarı lacivertliler. Ancak üstünlüğü koruyacak plan programdan yoksunlardı.

Üçüncü çeyreğin bitimine 4.34 kala Ermal’in de 5 faulle dışarı kalmasıyla Kaya’nın girip oyunun kaderini değiştirdiğine şahit olduk. Maçın bitimine 2.24 kala Nachbar’ın üçlüğüyle farkı 7’ye çıkaran Efes maçı kazanmıştı aslında. Son saniyelerde Fenerbahçe’nin aradığı mucize de gerçekleşmeyince seri altıncı maça uzadı.
Ayhan Şahenk’teki DJ kabininden yükselen Dr. Alban’ın “It’s my life” şarkısı kadar eski moda bir basketbol izlettiriyor bizlere ligin en tepedeki iki takımı. Final serisini izlenebilir kılan ise her ikisinin de mücadeleden kaçmaması.

Ünal Özüak: KÜSKÜNLER KAZANDIRDI

EFES Pilsen’in küskünleri Nachbar, Rakocevic ve Kasun toplam 48 sayı üreterek, Ermal’ın da pota dibinde verdiği katkıyla, kupayı koç Ergin Ataman’ın arkasına getirip kaldırmaya hazırlanmış Fenerbahçe’nin bu arzusunu gerçekleştirmesine izin vermedi. Sarı lacivertlilerin kenar yönetimi de Tanjevic’i aratmayacak derecede hatalı rotasyonlarla Efes Pilsen’in ekmeğine yağ sürdüler.

Ataman:Bana dopingci diyemezsiniz

EFES Pilsen Antrenörü Ergin Ataman, Fenerbahçe Ülker maçı sonrası, galip gelmelerine rağmen son derece sinirliydi. Sarı lacivertli rakipleri ve Basketbol Federasyonu aleyhine sert açıklamalarda bulunan Ataman’ın öfkesinden basın mensupları da nasibini aldı.

Maçtan sonra düzenlediği basın toplantısında ilk olarak gazetecilere takılan Ataman, “İlk kez bu kadar kamera görüyorum. Herhalde hepiniz Fenerbahçe Ülker’in kupa töreni için geldiniz. Ama biz o kupayı o kadar kolay vermeyeceğiz” dedi. Ardından Fenerbahçe Ülker ve Basketbol Federasyonu ile ilgili eleştirilerini sıralayan Ataman, şunları söyledi:

“Fenerbahçe taraftarları final serisindeki bütün maçlarda bana dopingci diye bağırıyor ancak buna karşı hiçbir önlem alınmıyor. Ben dopingci falan değilim. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ve FIBA, Kerem Gönlüm olayında kulübün bir kusuru olmadığını kabul ederek ceza vermedi. Kerem Gönlüm de bu maddenin doping olduğunu bilmiyordu. Performans artırıcı bir özelliği de yok. ‘Dopingci’ demek, benim gibi bir antrenör için en büyük hakaret. Ben Türkiye’ye Avrupa kupası kazandırmış bir antrenörüm. Her kim olursa olsun, biri buna engel olmalı.”


Bunları da Beğenebilirsiniz