ANKARA HABERLERİ

Muhteşem Beştepe

Özgür ŞAHİNER
11 Eylül 2015 - 14:19Son Güncelleme : 11 Eylül 2015 - 14:19

Kırmızı-siyahlı ekipte son iki yılda yaşananlar, milyonları ekran başına çeken dizideki gibi, gizli saklı oyunları hatırlattı.

Özgür ŞAHİNER

Gençlerbirliği’nde sezonun ikinci haftası geride kalırken Stuart Baxter ile yolların ayrılıp, Mehmet Özdilek’in takımın başına geçmesinin ardından işler tam da rayına girmiş gibi görünürken, İlhan Cavcav’ın, Ümit Turmuş hamlesi, Beştepe’ye kısa süreli de olsa heyecan getirdi. Kırmızı-siyahlı ekipteki mesaisi 24 saati bulmayan tecrübeli teknik adamın gelişi ve gidişi, son iki yıldır sürekli bir hareketliliğin yaşandığı Gençlerbirliği’nde, milyonları ekran başına çeken ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisindeki gibi gizli saklı oyunları akla getirdi.
Bir sezonda 5 teknik direktör değiştirilmesine yönelik eleştirileri, “Kulübün menfaati için değil 5, 15 teknik direktör de değiştiririm. Teknik adamlar kavun değil ki koklayıp alayım” diye savuşturan Başkan İlhan Cavcav, tüm operasyonları neredeyse tek başına yönetirken, son 2 yıldaki kararları ile tartışmaların odağında kaldı. Bu süreçte takım Ankara’nın beklentilerine karşılık veremezken, saha dışındaki bu gelişmelerle hafızalarda yer etti. İşte son dönemde yaşanan olayların perde arkası:
“2014 yılının Mayıs ayında Mehmet Özdilek’in ayrılmasının ardından, takımı kimin çalıştıracağı merakla beklenirken, Cavcav, Kemal Özdeş ile anlaştığını duyurur. Süper Lig deneyimi olmayan bu isim kafaları karıştırırken, o dönemde ortay atılan iddia çok tartışılır. Jimmy Durmaz’ın, Ersun Yanal’ın başında olduğu Fenerbahçe’ye transferinin gerçekleşmesi koşulu ile Özdeş’in Beştepe’ye geldiği tezi camianın tepkisini çeker. Kırmızı-siyahlı ekipte sadece sezon açılışına katılan ve ertesi gün 200 bin TL sözleşme fesih bedeli ödenerek gönderilen Özdeş’in gidişinin arkasında ise gerçekleşmeyen Jimmy Durmaz transferi ile Özdeş’in ısrarla istediği Taylan ve Hikmet transferlerinde, kulüpten çıkan yüklü miktardaki paranın etkili olduğu ileri sürülür.”

BURADA KALMAM ETİK OLMAZ

“Özdeş’in, yerine Mustafa Kaplan gelirken, Kaplan’ın Gençlerbirliği’ndeki ömrü de 2 hafta ile sınırlı kalır. Bursaspor maçında alınan 2-1’lik yenilgi sonrasında bu kez Kaplan, Başkan İlhan Cavcav’ın operasyonu ile takımdan uzaklaştırılır. Teknik adam konusunda bir çok isim üzerinde çalışma yürütülür. Başkan Cavcav’ı arayıp, Gençlerbirliği’nde çalışmak istediğini söyleyen İrfan Buz’a kapı açılır. Kendi ekibi olmayan Buz’a yardımcı olacak isimleri de Başkan Cavcav belirler. Başkan, Gençlerbirliği’nde görev vermeyi düşündüğü Sinan Vardar’ın önerdiği isim olan Soner Tolungüç’ün yanı sıra çok sayıda yabancı dil bildiği için öne çıkan Naci Şensoy, Beştepe’de görevlendirir. Başlangıçta işler iyi giderken, ikinci yarının start alması ile birlikte rüzgar tersine döner. Hem Tolungüç hem de Şensoy, teknik direktör Buz’u Başkan Cavcav’a şikayet ederken, Cavcav, yarayı kangrene dönmeden kökünden halletmeyi uygun görür. İrfan Buz ve Soner Tolungüç ile ilişkiyi keser, takımı Naci Şensoy’a teslim etmeyi düşünür. Şensoy, bu teklifi ‘Ben İrfan Buz ile geldim. O gitikten sonra, çok yüksek miktarda para da verseniz burada kalmam etik olmaz’ diyerek, öneriyi geri çevirir. Şensoy’un bu samimi çıkışını, İlhan Cavcav bir kenara not eder.

ZLATKO’NUN GELİŞİ KAFALARI KARIŞTIRDI

Tüm bunlar yaşanırken, Beştepe’de kazan hiç olmadığı kadar kaynamaktadır. Durup dururken Sırp oyuncularla ilgili parasal konuları gündeme getiren Başkan İlhan Cavcav, beklenmedik bir kararla, geçmişte kırmızı-siyahlı ekibin formasını da giyen ancak adı şike dedikodularına karışan ve bu yüzden kulüpten uzaklaştırıldığı ileri sürülen Zlatko Krempotiç’i Beştepe’ye getirir. Beştepe’nin büyük ağabeyinde işler iyi gitmezken, küçük kardeşte de sıkıntılar baş gösterir. Gençlerbirliği’nin genel menajerliğini yürüten Seçkin Topçu, kırmızı-siyahlılardan ayrılıp, Hacettepe’de aynı göreve getirilir. Ocak ayında yaşanan bu gelişmenin ardından, bir ay bile geçmeden bu kez Topçu görevi bırakır. 3 gün sonra Cavcav’ın isteği üzerine yeniden döner. Şubat ayının sonunda bu görevini bir kez daha bırakır. Futbol Federasyonu yönetim kurulu üyeliğinden istifa eden Ufuk Özerten’in kulübe sık gelip gitmeye başlaması dikkat çekicidir. Bazı yöneticiler Özerten’in Beştepe’deki mesaisinden rahatsızlık duymaya başlar. Cavcav, Özerten’i genel koordinatör olarak kulübe getirme düşüncesindedir. Hatta vermeyi düşündüğü rakam bile telaffuz edilir, ancak bu girişim hayata geçirilmeden bir süre sonra gündemden düşer.

“YANINA BİR İSİM VERECEĞİZ”

İrfan Buz’un ayrılmasının ardından takımın başına Mesut Bakkal 4. kez getirilir. İlk başta puanlar toplanırken sağlıklı yürüyen ilişki, bir süre sonra bozulur. Bakkal da sezon sonunu tamamlamadan Cavcav ile yaşadığı tartışmanın ardından takımdan ayrılır. Artık, kulüpte yeni sezonla ilgili çalışmalara geçilmiştir.
Bir sezon önce İlhan Cavcav’a ulaşıp, Stuart Baxter ismini veren Erdem Akşimşek, yeniden İlhan Cavcav ile temasa geçer ve İskoç teknik adamın Beştepe yolu açılır. Ancak, Cavcav’ın bir şartı vardır. Baxter’in yanına kendisinin belirleyeceği bir ismi vermeyi kafasına koymuştur. Baxter ile yaptığı ilk buluşmada, ‘Ekipte bizim istediğimiz bir isim olacak” der. Düşündüğü isim ise, İrfan Buz’un işine son verdikten sonra teklif götürdüğü ancak kendisini fazlasıyla etkileyen cevap aldığı Naci Şensoy’dur. Baxter, “Benim kendi ekibim var. Tanımadığım bir isimle neden çalışayım” diye dirense de Cavcav’ın geri adım atmayacağını anlar ve istemese
de kabul etmek zorunda kalır. Yapılan transferlerde, bir oyuncu dışında dahli olmayan tecrübeli teknik adam, yanına istemediği bir antrenör verilmesiyle birlikte işinin kolay olmayacağını anlar. Bu dönemde, kendi yardımcılarının alacağı rakamlar da epey tartışma konusu olur. Kaybedilen iki maç sonunda, Başkan Cavcav’ın darbesi ile Baxter, görevden alınırken, kulüpten yapılan açıklamada teknik adamla karşılıklı anlaşılarak sözleşmenin feshedildiği bilgisi kamuoyu ile paylaşılır. Baxter’in, Hollanda kampı dönüşünde yine başkan operasyonu sonucu takımdan uzaklaştırılan yardımcısı Erdem Akşimşek’e söylediği, ‘Kızgın adam bizi kovdu’ sözleri, ayrılığın pek de karşılıklı anlamşa ile olmadığını ortaya koyar.

BAŞKANIN DANIŞMANI MI OLACAK ?

Daha sezonun başında yaşanan bu gelişmeler Beştepe için çok da yabancı değildir. Yine, yeniden ve yeni bir teknik adam arayışları başlarken, Cavcav’ın takımı teslim etmek istediği isim bellidir. Ancak, bazı yöneticiler araya girip Mehmet Özdilek konusunda kendisini ikna eder. Cavcav, pek niyetli olmasa da durumu kabul eder. Özdilek’in imza törenine katılmamasının ardından, birden bire Ümit Turmuş’un Beştepe’ye getirilmesi ve başkana danışmanlık yapacağı belirtilen teknik adamın 24 saat kalmadan Ankara’dan ayrılması dikkat çekicidir. Beştepe’de işler her zaman ki gibi yine farklı yürümekte, camia olanları şaşırmadan izlemeye devam etmektedir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Muhteşem Beştepe haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:12
  • Guneş
   06:00
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:47
  • Akşam
   19:43
  • Yatsı
   21:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı