İSTANBUL HABERLERİ

Muhtemelen sizi de takip ediyorlar

Hürriyet Haber
01 Ağustos 2017 - 15:39Son Güncelleme : 02 Ağustos 2017 - 22:15

Sosyal medya kavramının hayatımızın içinde edindiği önemli yer ile birlikte, bazı davranışlar da yaygınlaştı. Herkes tarafından normal karşılanan, eminiz ki sizin de çevrenizde mutlaka olan bu profillerden biri de “stalkerlar”. Yani sosyal medyada, hakkında bir şeyleri merak ettikleri insanları dikkatli bir şekilde takip eden gizli hayranlar!

Hürriyet Haber

Peki bu çok konuşulan stalkerların özellikleri neler? Stalkerlar erkek mi, yoksa kadın ağırlıklı bir grup mu? Stalkerınızı tanıyor olma ihtimaliniz nedir? ABD’de geçtiğimiz yıl stalkerlar ile ilgili yapılan araştırmayı Türkiye’nin sevilen dijital ajanslarından Crovu, sizler için derledi…

1. ABD’de bir yılda ‘stalklanan’ insan sayısı 7 milyon!

Acaba ben de stalklanıyor muyumdur diye düşünüyorsanız, ABD örneği fikir verici olabilir. Nüfusun yüzde 2’sine gelen bir kısmı, yani 7 milyon insan düzenli olarak takip ediliyor… Sosyal medyadaki “stalk” paylaşımlarından, bunun sıklığını da tahmin edebilirsiniz.

2. Stalklanan kişilerin % 75’i onları takip eden kişiyi tanıyor.

İlginç istatistiklerden biri, sosyal medya kanallarından ya da diğer ortamlardan bir şekilde stalklanan insanların, onları takip eden kişileri tanıma durumu. Her 4 vakadan 3’ünde, tanıdığınız bir kişi tarafından stalklanıyorsunuz! İşin diğer kısmı ise bambaşka. Ya o yüzde 25’lik kısım?

3. Stalkerlar kurbanlarını takip ederken teknolojiden faydalanıyor!

Stalklerlar incelendiğinde, %25’lik bir kısmın dijital dünyanın tüm imkanlarından faydalandığını gözler önüne seriyor. Yani sadece Instagram, Facebook gibi popüler sosyal ağlar değil, Google gibi arama motorları ya da Snapchat adresi gibi, birçok farklı kanal stalk esnasında tercih ediliyor.

4. Stalkerlar sizin hakkınızda ne biliyor?

Araştırmalara göre, stalkerlar takip ettiği kişiler hakkında birden fazla “önemli bilgiye” sahip. Crovu’ya göre, bu durumun oranı % 78! Yani okuduğunuz okul, iş yeriniz, aile bireyleriniz ve diğer bilgiler stalkerlar tarafından biliniyor olabilir. Bu noktada sosyal medya gizliliği konusu öne çıkıyor. İnsanlar genellikle yaşadığı şehir, okulu gibi temel bilgileri açık şekilde paylaştığı için stalkerların bunlara ulaşması zor olmuyor. Ancak bu durumdan rahatsız olacak biriyseniz, halka açık paylaştığınız verilere dikkat etmelisiniz.

5. Stalklanan insanların % 75’i kadın!

Stalklerların profili incelendiğinde ve “kurbanları” analiz edildiğinde ortaya çıkan en ilginç sonuçlardan birisi, takip edilen kişilerin dörtte üçünün kadın olması. Yani genellikle erkekler takip ediyor, kadınlar takip ediliyor diyebiliriz…

Etiketler: haber , haberler , istanbul

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Muhtemelen sizi de takip ediyorlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ağustos 2017 tarihinde saat 15 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Muhtemelen sizi de takip ediyorlar haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:23
  • Guneş
   06:14
  • Öğle
   13:18
  • İkindi
   17:04
  • Akşam
   20:00
  • Yatsı
   21:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı