Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Muhtarlık için siyasi kavga

  Hürriyet Haber
  29.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 29.02.2000 - 00:01

  Bahçelievler Belediyesi, bir yol yapımı esnasında Bahçelievler Mahallesi muhtarlık binasını boşalttı ve bir çocuk parkında yeni bir muhtarlık binası yapmaya başladı. CHP ilçe teşkilatı da bunu protesto etti.

  Bahçelievler ilçesine bağlı 11 mahalleden biri olan Bahçelievler Mahallesi'nda muhtarlık binası siyasi bir sorun haline geldi.

  Sorun ilçe belediyesinin Adnan Kahveci Bulvarı'ndan Talat Paşa Bulvarı'na doğru dönen yolda refüj düzenlemesi yaptığı dönemde başladı. Refüj çalışması yapılırken o bölgede bulunan muhtarlık binası boşaltıldı ve geçici olarak şu anda bulunduğu Ömür Sitesi'nin içindeki bir binaya taşındı.

  Bir süre sonra site sakinleri muhtarlığı burada istemediler ve belediye, Bahçelievler Parkı içinde muhtarlık binası olarak kullanılmak üzere bir prefabrik bina yaptırmaya başladı.

  Bunun üzerine CHP Bahçelievler İlçe Örgütü mahallede bir toplantı yaptı. CHP'liler burada bir de basın bildirisi okudular. Bu bildiride şöyle deniyor:

  Altı ağaç kesildi

  ‘‘Bugün burada gerek Bahçelievler halkı, gerek CHP örgütü olarak toplanmamızın nedeni Bahçelievler muhtarlık binasının çocuk parkının içine inşa edilmesidir. Çocuklarımızın oyun alanlarını genişleteceğimize daha da daraltmaktayız. Sanki çocuk parkları çocuklar için değil de muhtarlık binası için yapılmaktadır. Bahçelievler sınırları içindeki birkaç muhtarlık binası da çocuk parkları içine alınmıştır. Artık oyun alanları amacının dışında kullanılmamalıdır.’’

  Bahçelievler CHP Sekreteri Mehmet Ali Acar ‘‘Bu binanın yapılabilmesi için parktan 6 ağaç kesildi. Üstelik geçen gün Ömür Sitesi'nin önündeki yaklaşık 10 ağaç daha kesildi. Bu uygulamayı anlamak mümkün değil. Hem Kaymakam'a hem de Belediye Başkanı Saffet Bulut'a başvurduk ikisi de böyle küçük işlerle uğraşmayın, dediler. Çocuklarımızın geleceğini ilgilendiren hiçbir şey bizim için küçük iş değildir’’ dedi.

  Olayla ilgili olarak görüştüğümüz Bahçelievler Belediyesi şu açıklamayı yaptı:

  Yardımcı olmak istedik

  ‘‘Muhtarlık binasının yapıldığı parkta herhangi bir şekilde ağaç kesim olayı söz konusu değildir. Ayrıca muhtarlık binası yapmak bizim işimiz değil. Buna rağmen yardımcı olmak istedik. Sonuçta kamu yararına bir çalışma söz konusuydu, destek vermek istedik. Talat Paşa Bulvarı'nda yer alan bir kısım melez kavak ağacını kestik. Daha önce bu ağaçların bakımını yapıyorduk fakat bu ağaçlar kente uygun değiller. 20-30 yıl ömrü olan bu ağaçların kökleri çok hızlı gelişiyor ve tüm kanalları kapatıyor bu nedenle mukavemetsiz ağaçlar. Ayrıca yaz aylarında polenleri insan sağlığını tehdit ediyor. Önümüzdeki hafta kesilen ağaçların yerine mavisedir, çınar türü ağaçlar dikilecek.’’

  Olayların ortaya çıkmasına neden olan Muhtar Şeref Tüzün ise ‘‘Bina bitinice oraya yerleşeceğim. CHP'nin açıklamasıyla ilgim yok. 1984'den beri buranın muhtarlığını yapıyorum. Tam 5 kere taşındım. 1962'den beri buradayım. Hiçbir iktidar Bahçelievler'e sahip çıkmadı’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı