Ege Haberleri

EGE

  Muhtarın ulaşım kartı isyanı

  Utku BOLULU / İZMİR (DHA)
  30 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 29 Aralık 2009 - 19:25

  İzmir’li muhtarlar toplu ulaşımdan yıllardır ücretsiz yararlandıkları kartların Büyükşehir Belediyesi tarafından geçersiz kabul edilemesine tepki gösterdi.

  Kamu görevi yaptıklarını ve ulaşım masraflarını kendilerin ödemek zorunda kaldıklarından yakınan 60 muhtar Büyükşehir Belediye binasını randevusuz çıkarma yaptı. Başkan Aziz Kocaoğlu ile görüşemeyen muhtarlar, “Mağduruz, hem hükümet hem de Belediye’den şikayetçiyiz” dedi.

  Kamu görevi görüyoruz

  Büyükşehir Belediyesi’ne gelen muhtarlar, Başkan Aziz Kocaoğlu ile görüşmek istedi. Muhtarlar Masası yetkilisi Tacettin Bulut ile görüşebilen muhtarlar, ulaşımdan ücretsiz yararlanmak istediklerini söyledi. Bugüne kadar eski başkanlardan Burhan Özfatura ve Ahmet Piriştina’nın verdiği kartlarla otobüslere ücretsiz olarak binebildiklerini belirten muhtarlar “Biz kamu görevi görüyoruz. Sürekli ilçe belediyelere, Büyükşehir Belediyesi’ne, Valilik ve Kaymakamlıklar başta olmak üzere kamu kuruluşlarında işlerimiz oluyor. Buna karşılık 314 TLglik ödeneğimiz var. Eskiden nüfus sureti gibi belgelerden para alıyorduk. Ancak artık Nüfus Müdürlükleri de bu belgeleri veriyor. Bu nedenle gelirimiz kısıtlı. Büyük kısmı da ulaşım, telefon ve internet faturasına gidiyor. Vatandaşların sıkıntılarını telefon ve internet aracılığıyla ilgililelere bildirirken bile biz cebimizden para ödüyoruz” dedi.

  Yasa ile sınırlandırılıyor

  Ücretsiz ulaşım hakkının yasa ile sınırlandırıldığını bildeklireni bu nedenle Hükümet’e de gerekli düzenlemeyi yapması için talepte bulunacaklarını dile getiren muhtarlar Büyükşehir Belediyesi’nin de kendilerinin ulaşımdan ücretsiz yararlanmaları için bir formül üretebileceğini söylediler.

  Muhattap bulamadılar

  Muhtarlar, bir saat beklemelerine karşın ne Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ne de Genel Sekreter Ersu Hızır ile görüşebildi. Ulaşımla ilgili olarak 2002’de 4736 sayılı yasayla ücretsiz kartlara sınırlama getirildi. Muhtarlara verilen haklar da alındı. Bugüne kadar muhtarların daha önceden aldığı kartları otobüslere kullanmalarında sorun olmadı. Ancak, 2009 yılında İzmir’deki toplu ulaşımda muhtar kartları kabul edilmedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı