Ege Haberleri

EGE

  Muhtar oynatan broşür

  Doğuş Esat BERME / MARMARİS, (DHA)
  06.07.2012 - 09:39 | Son Güncelleme:

  Marmaris ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (MARTAB), ilçeye bağlı 15 köyün tanıtımı için Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) desteğiyle üç ayrı dilde bastırdığı 2'şer bin broşürü törenle teslim etti. Köylerinin tanıtımı için atağa kalkılmasına sevinen muhtarlar, hep birlikte zeybek oynadı.

  Bayır Köyü'nde broşürlerin teslimi ve tanıtımı için düzenlenen toplantıya MARTAB'a başkanlık yapan CHP'li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, CHP'li Muğla İl Genel Meclisi üyeleri, Marmaris Şoförler Odası Başkanı İbrahim Tarım, Marmaris Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız, Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, turizmciler ve köy muhtarları katıldı.

  Broşürler hakkında bilgi veren MARTAB Genel Koordinatörü ve proje sorumlusu Sedat Kirt, kırsal turizmin bir alternatif olarak sektöre açılması adına bu çalışmayı yaptıklarını söyledi. Kirt, “Köylerimizin gerçek hazinelerimiz olduğunun farkına vardık. Bu amaçla 3 ay süren bu çalışmayı hazırladık. 15 köyümüzün yer aldığı kataloğumuzu ilk etapta GEKA'nın katkılarıyla Türkçe, Almanca ve İngilizce olarak 2'şer bin broşürümüz hizmete sunuldu. İlerleyen zaman içerisinde MARTAB olarak bölgenin istekleri doğrultusunda dil çeşitliliğini arttırmayı planlıyoruz” dedi.

  Kırsal turizmin dünya genelinde fazlaca rağbet görmeye başladığını belirten Kirt, bu tür turizmi genellikle zengin turistlerin tercih ettiğini, bu potansiyeli de ilçeye bağılı toplam 15 köyümüze yönlendirmek için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

  MUHTARLAR SEVİNÇLİ
  Marmaris'e sezon boyunca yüz binlerce turist geldiğini ancak köylerinin bu potansiyelden kısa bir dönem için sadece günü birlik olarak faydalanabildiklerini belirten köy muhtarları yapılan bu tanıtım atağından memnun olduklarını belirterek, Bundan sonra kırsal turizm alanında köylerinin hızla gelişeceğini belirtti.

  MUHTARLARDAN AVRUPA İSTEĞİ
  Törenin düzenlendiği Bayır Köyü Muhtarı Mustafa Ater, kırsal turizm alanında ilerleme göstermiş Avrupa'daki örnek yerleri gezerek kendilerine yararlı olabilecek şeyleri yerinde görmek istediklerini belirtip, Marmaris Belediyesi ve MARTAB Başkanı Ali Acar'dan kendileri için bu imkanı yaratmalarını istedi. Başkan Acar da bu 15 köyün muhtarını kırsal turizm yapılan bölgelere götürme sözü verdi.

  Toplantı sonunda Selimiye Köyü Muhtarı Bayram Şahin, sahneye çıkıp Kerimoğlu türküsünü seslendirirken, diğer meslektaşları da köylerinin tanıtımı için atağa kalkılmasına sevinçlerini hep birlikte zeybek oynayarak gösterdi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı