Ege Haberleri

EGE

  Muhtar, Köşk’ten şelaleyi istedi

  Mustafa SARIİPEK MARMARİS, (DHA)
  23.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.01.2012 - 22:09

  Muğla Marmaris’e bağlı Turgut Köyü’nde, sığla ağaçlarıyla çevreli Turgut Şelalesi 2007’ye kadar muhtarlık tarafından işletildi, devlete herhangi bir vergi verilmedi.

  O yıl, muhtar Naci İşler, “Her şeyimiz yasal olsun” diyerek Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü’ne dilekçe verdi. Şelalenin Orman Genel Müdürlüğü’ne ait olduğu ortaya çıkınca da 49 yıllığına muhtarlığa bedelsiz kiralanması istendi. Ancak bu isteği kabul edilmedi, yerin senelik olarak kiralanabileceği bildirildi. Şelale, yıllık 15 bin lira kira, KDV ve ağaçlandırma şartıyla 3 yıllığına muhtarlığa kiralandı.
  Kontrat bitiminde bu kez muhtarlık yerine Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne, birlik de yüzde 60 kazanç muhtarlığın olması kaydıyla muhtarlığa kiraladı. Cip safarilerden kişi başı 1.5, normal girişlerden 2 lira alınan şelalenin kazancıyla muhtarlık adına çalışan 4 kişinin maaşı ve diğer giderler karşılandı. Kazançla giderlerin birbirine karşılamadığını gören Muhtar İşler, 8 Mart 2011’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektup yazarak şelaleyi geri istedi.
  Henüz cevap gelmedi
  Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri adına Kurumsal İletim Başkanı Kemal İlter imzasıyla 20 Mayıs 2011’de Muhtar Naci İşler’e yanıt verildi. Yanıtta, “Talep, incelenmesi için Orman Genel Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Çevre ve Orman Bakanlığı’na gönderildi” denildi. Muhtar İşler henüz Orman Genel Müdürlüğü’nden bir geri dönüş olmadığını belirterek, bir an önce yanıt beklediklerini kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı