"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Muhtar’ı Coca-Cola’ya bırakın, o yükselecek

2004 yılı yazı Atina... Yunanistan’ın başkenti, 28’inci Olimpiyat Oyunları’yla hareketli...

Olimpiyat Oyunları’nın izleyicileri arasında, organizasyonun sponsorlarından The Coca-Cola Company’nin Yönetim Kurulu Başkanı Neville Isdell var...

Isdell, bir yandan Olimpiyat Oyunları’nı izlerken, diğer taraftan değişik ülkelerdeki şişeleme operasyonlarının patronlarıyla da görüşüyordu.

Neville Isdell, bu sırada Coca-Cola İçecek’teki ortakları Anadolu Grubu’nun İcra Başkanı Tuncay Özilhan’la da buluştu.

Isdell, o dönemde Efes İçecek Grubu Başkanlığı’nı yürüten eski arkadaşı Muhtar Kent’le ilgili planını Tuncay Özilhan’la paylaştı: "Tuncay, Muhtar Kent’i sizden istiyoruz..."

Özilhan, Isdell’i anlamazdan geldi, Isdell, devam etti: "The Coca-Cola Company’de yeniden yapılanmaya gidiyoruz. Bu çerçevede bana bağlı altı başkanlık oluşacak. Muhtar’ı Çin ve Japonya’yı içine alan 100 ülkeden oluşan bölümün başına getirmek istiyorum..."

Tuncay Özilhan, olayı patron-profesyonel yönetici ilişkisinden çok bir arkadaş gibi gördüğü Kent açısından düşündü: "Gerçekten büyük iş..."

Ancak, bu düşüncesini Isdell’e yansıtmadı: "Biz Muhtar’la çok iyi işler yaptık, daha da yapacağız."

Isdell bazı ipuçlarını önceden verip, ısrar etti: "Tuncay, The Coca-Cola Company’de Muhtar’ın önü açık. İyi çalışmalar yaptığınızın farkındayım. Muhtar’ın iyiliğini düşünüyorsan, onun önünü tıkama. Bırak bize gelsin..."

Özilhan, Muhtar Kent’i yokladı... Kent’in de gönlü 7 yıl önce Viyana’da veda ettiği The Coca-Cola Company’ye daha büyük bir görevle dönmekten yanaydı.

Özilhan, bu işin önünde duramayacağını görünce, Kent’in de "olur"unu aldıktan sonra Isdell’e şartını açıkladı: "Bir şartım var. Muhtar, Anadolu Grubu’nun yönetim kurulunda kalacak. Muhtar’ın Anadolu Grubu’yla bağının sürmesini istiyorum. Bunun bize yararı olacak."

Isdell, Özilhan’ın şartını kabul etti, daha o günden Muhtar Kent’in 2005 Nisan ayında gerçekleşecek The Coca-Cola Company Kuzey Asya, Avrasya, Orta Doğu Grubu Başkanlığı görevini kutladılar.

Muhtar Kent, 100 ülkeyi yönettiği Hong-Kong’daki ofisine gideli daha 9 ay olmuştu. Adını duydukça heyecanlandığı Çin’in nüfusu 5 milyonu geçen 55 kentinden 48’ine inmişti. Günleri havada geçiyor, Hong-Kong’taki hizmetçisi, "Hangi yemeği sevdiğinizi bile öğrenemedim" diyordu...

Isdell, yakın dostu Kent’i kendine daha da yaklaştırdı. Kent, Kuzey Amerika dışındaki 200 ülkeyi kapsayan Coca-Cola International’ın başına getirildi. Isdell’in 2004 yazında Atina’da Tuncay Özilhan’a söylediği söz, 9 ayda gerçek olmuştu: "Muhtar çok yükselecek..."

Muhtar Kent
, böylelikle Coca-Cola gibi bir uluslararası devin zirvesine bu kadar tırmanabilen ilk Türk unvanını da kazandı... Özilhan’ın Isdell’e söylediği şart yine geçerliydi: "Anadolu Grubu’ndan tam kopmak yok..."

Isdell
, atamayı dünyaya duyurduğunda Kent’in, The Coca-Cola Company’nin başarılı işler yapan Cem Kozlu için düzenlenen veda yemeğindeki sözlerini anımsadım: "Cem Kozlu sayesinde Coca-Cola, ’Türkler iyi yönetir’ demeye başladı..."

"Türkler iyi yönetir"
bakışı bir gün Muhtar Kent’i Coca-Cola’da bir numara da yapar mı?..

Olur mu olur...

Medya kuş gribini fazla mı abarttı

DİVAN Oteli’nin 50’nci kuruluş yıldönümü daveti... Koç Holding CEO’su Bülend Özaydınlı ile sohbet ediyoruz... Yaşar Holding’in Onursal Başkanı Selçuk Yaşar yaklaştı: "Semahat Hanım’ı (Arsel) çok severim. Davetini alınca İzmir’den kalkıp geldim..."

Selçuk Yaşar’a, kuş gribiyle ilgili izlenimlerini sordum, medyaya yüklendi: "Medya bu işi abarttı."

Yaşar
’ın eleştirisini hoşgörüyle karşıladım, devam ettim: "Sizi de çok etkiledi mi?"

Yaşar
, "Bizim kuş gribinden etkilenecek sadece hindi işimiz var. Elbette biraz etkilendi. Ancak, Pınar Grubu ürünleri içinde payı çok düşük" yanıtını verdi.

Yaşar, genelde tavukçuluk sektörü için endişeliydi: "Tavukçuluk sektöründeki arkadaşların durumu zor. Hijyenik üretim yapan tesislerde sorun yok. Medya bu işi fazla abartmamalı. "

Bülend Özaydınlı araya girıp yumuşattı: "Kuş gribini ilk Uzakdoğu’da gördük. Ancak, hiçbir ülkedeki görüntüler herhalde bizdeki kadar etkileyici değildi..."

4 kişi öldü, tavuk itlafı vahşete dönüştü... Bu görüntüleri yaratanların hiç mi suçu yok?..
X