Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mühimmatı köstebek yerleştirdi

  Ayşegül USTA- Seyit ERÇİÇEK / İSTANBUL
  13.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 13.01.2011 - 00:11

  Poyrazköy’de ele geçirilen mühimmata ilişkin davanın 9’uncu oturumunda söz alan emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü, mühimmatın SAT Grup Komutanlığı’ndaki köstebekler aracılığı ile yerleştirildiğini iddia etti.

  Öğütçü, Kafes Eylem Planı’ndaki yazıların kendi el yazısı ile uyuşmadığına dair raporun ise Balyoz davasının klasörlerinin arasından çıktığını söyledi.
  İstanbul 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya emekli Binbaşı Levent Bektaş ve emekli Astsubay Ergin Geldikaya’nın da arasında bulunduğu 7 tutuklu sanık ile emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü, emekli Koramiral Kadir Sağdıç ve Tuğamiral Fatih Ilgar’ın da arasında bulunduğu 21 tutuksuz sanık katıldı. Suçtan zarar görme ihtimalleri bulundukları gerekçesi ile davaya katılma talepleri daha önceki oturumlarda kabul edilen AGOS Gazetesi’nin avukatları da duruşmada hazır bulundu.

  İddialara ilişkin bazı açıklamalarda bulunmak istediğini belirten emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü, gözaltındayken Kafes Eylem Planı’ndaki yazılarla kendi yazısının uyuşup uyuşmadığının tespit edilmesi için alınan yazı örneklerine ilişkin raporun Balyoz Güvenlik Harekat Planı Davası’nın ekleri arasından çıktığını söyledi. Öğütçü, raporda kendi el yazısı ile Kafes Eylem Planı’ndaki yazıların örtüşmediğinin tespit edildiğini söyledi.
  Poyrazköy’de ele geçirilen malzemelere ilişkin dava ile Kafes Eylem Planı davası ve Amirallere Suikast Davası’nın birleştirilmesini eleştiren Öğütçü davaların ayrı ayrı görülmesini istedi. Öğütçü, Poyrazköy’de SAT Grup Komutanlığı’nın eğitim için kullandığı İSTEK Vakfı’na ait arazi üzerinde yapılan aramalarda ele geçirilen mühimmatın SAT Grup Komutanlığı’ndan birilerinin yardım ve desteği olmadan söz konusu bölgeye gömülmesinin oldukça güç ve hatta imkansız olduğunu öne sürdü.

  O mektuplar araştırılmadı

  Olayın tamamının bir tertip olduğunu savunan emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü, bu tertibin hedef seçilen subay ve astsubayları ve arkadaşlık yaptıkları şahıslar ile yakınlıklarını iyi bilen, organize bir örgüt ile irtibatlı olan SAT Grup Komutanlığı içindeki köstebekler yardımı ile yapıldığı iddia etti. Öğütçü, iddianameyi hazırlayan savcıların hiçbir zaman, tertiplerin nasıl hazırlandığını, imzasız veya sahte imzalı ihbar mektuplarının veya e-maillerin kimler tarafından ne maksatla gönderildiklerini araştırmadığını ifade etti.

  Davanın sanıklarından Deniz Teğmen Tarık Ayabakan’dan ele geçirildiği öne sürülen flash bellek’e ilişkin TÜBİTAK bilirkişisi Yılmaz Çankaya tarafından hazırlanan raporda flash bellek’in Ayabakan’a ait olmadığının tespit edildiğini hatırlatan Feyyaz Öğütçü, bu flash bellek’in arama esnasında kırmızı tişörtlü polis memuru tarafından konulduğunu iddia etti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı