ERZURUM HABERLERİ

Mühendislik Fakültesi Önemli Bir Başarıya Daha İmza Attı

IHA
13.08.2015 - 11:32Son Güncelleme :

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİNİN BAŞARISI

IHA

3-9 Ağustos 2015 tarihleri arasında TÜBİTAK tarafından düzenlenen Elektromobil Yarışları, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin’in katılımıyla, Kocaeli Körfez ilçesinde bulunan Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi. Alternatif Enerjili Araç Yarışları’na Atakar-1 ve Atakar-2 takımlarıyla katılan Atatürk Üniversitesi, Atakar-2 aracıyla dördüncü, Atakar-1 aracıyla da sekizinci oldu.
Yarışmalara, Türkiye genelinden toplam 54 üniversite takımı müracaat etti ve bu takımlardan otuz yedisi teknik kontrolleri tamamlayarak yarışlara katıldı.
Tamamı Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin imkânları ve Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak’ın destekleriyle yürütülen çalışmalarda, aracın mekanik tasarımı Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü tarafından, elektrik bileşenlerinin tasarımı ise Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü tarafından gerçekleştirilerek, üretimi aynı fakültenin AR-GE ve İnovasyon Laboratuvarında sağlandı.
Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Totik, ülkemizin gelecek yıllarda en fazla dikkate alınacak konularının başında alternatif enerji kaynakları olduğunu ve enerji ihtiyacının üst seviyelerde ancak kaynağın sınırlı olduğu ülkemizde bu tür çalışmaların son derece önemli olduğunu ifade etti.
Totik, “Yarışlara katılan otomobillerin ilk aşamasından son aşamasına kadar desteğini esirgemeyen Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Hikmet Koçak ile birlikte, tasarım ve imalatın her aşamasında bulunan Prof. Dr. Akif Ceviz, Doç. Dr. Tevhit Karaca ve ekibine teşekkür ediyorum.” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Mühendislik Fakültesi Önemli Bir Başarıya Daha İmza Attı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ağustos 2015 tarihinde saat 11 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mühendislik Fakültesi Önemli Bir Başarıya Daha İmza Attı haberi güncellenecektir.

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:37
 • Guneş
  07:24
 • Öğle
  12:23
 • İkindi
  14:45
 • Akşam
  17:00
 • Yatsı
  18:35
Sayfa Başı