Gündem Haberleri

  Mühendislik Bilim Ödülü Türk’e verildi

  Hürriyet Haber
  26.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çukurova Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Galip Seçkin, İngiltere İnşaat Mühendisleri Odası’ndan Benjamin Baker Mühendislik Bilim Ödülünü aldı.

  Seçkin bu ödüle, nehir taşkınlarının önlenmesi amacıyla geliştirdiği yöntemi anlattığı makalesiyle layık görüldü. Seçkin’in bu yöntemi anlattığı makalesi İngiltere’nin en saygın meslek dergilerinden Thomas Telford Yayınları’na ait Water Management Dergisi’nde yayımlandı.

  Makalede, nehir taşkınlarıyla ilgili olarak geliştirilen yöntemin Mississippi Nehri üzerindeki gerçek verilere uygulanmasından elde edilen başarılı sonuç anlatıldı. Yeni yöntemin ABD’de halen uygulanmakta olan yöntemden çok daha başarılı olduğuna dikkat çekildi.

  Türkiye’ye ilk ödül

  Benjamin Baker Mühendislik Bilim Ödülü, İngiltere İnşaat Mühendisleri Odası tarafından 1934 yılından bu yana başarılı makale ve proje sahiplerine veriliyor. Ödülünü Londra’da düzenlenen törenle İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı David Orr’un elinden alan Seçkin, ödülün ilk kez Türkiye’den bir projeye verildiğine dikkat çekerken, bundan büyük mutluluk duyduğunu bildirdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı