GAZİANTEP HABERLERİ

Mühendislik Artık Sadece Erkek Mesleği Değil

IHA
18.10.2015 - 11:43Son Güncelleme :

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ’NİN MAAŞLA ÇALIŞAN MÜHENDİSLER DEĞİL, SANAYİCİ MÜHENDİSLER YETİŞTİRMEYİ VİZYONUNA KOYDUĞUNU BELİRTEN PROF. DR. MUSTAFA BAYRAM ‘’ÖĞRENCİLERİMİZE HEP, ‘KENDİ İŞİNİZİ KURUN, SANAYİCİ OLUN’ TELKİNİNDE BULUNUYORUZ.

IHA

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, Türkiye’de kadın mühendislerin başarılarıyla erkek meslektaşlarını aratmayacak seviyeye geldiğini belirtti. Bayram, “Başarının cinsiyeti olmaz. Artık kadın mühendislerimiz de her sahada başarılı işlere imza atıyor. Erkek ve kadın mühendis sayısı birbirine yaklaştı” dedi.
BİRÇOK PROJENİN MİMARI KADIN
Ülkemizin gelişiminin sağlıklı bir üretimle mümkün olabileceğini, üretimi ortaya koyan, geliştiren ve gerçekleştiren kesim olan mühendislikte ise cinsiyet ayrımı olmaması gerektiğini belirten Bayram, her tür branştaki mühendislik eğitiminde hem kadın, hem de erkek mühendislerin başarılı olduklarını vurguladı.
Yıllar önce cinsiyete göre tercih yapılan mühendislik branşlarında, günümüzde bu ayrımın ortadan kalktığını kaydeden Bayram, “Örneğin, eskiden inşaat mühendisliği, makine mühendisliği gibi branşlar sadece erkeklere özgü mühendislik branşları gibi algılanırken, bugün pek çok mühendislik branşında kadın mühendis sayısı, erkek mühendis sayısını geçmiştir. Bu durum hem ülkemiz sanayisi, hem de kadın mühendislerin başarısı için önemlidir. Bugün pek çok başarılı yatırımın, üretimin ve projenin başında kadın mühendisler yer almaktadır. Yurt dışında ise bu başarılar çok daha ileri seviyededir” dedi.
BAŞARININ CİNSİYETİ OLMAZ
İş başvurusu yapan kadın mühendislerden, zaman zaman kendilerine negatif ayrımcılık yapıldığı yolunda yakınmalar geldiğini ifade eden Bayram, “Geldiğimiz bu noktada ülkemizde hala kadın mühendisler için negatif ayrımcılık yapılması ise kabul edilemez. Özellikle, iş görüşmelerin de sırf bayan mühendislerin cinsiyetleri nedeniyle işe kabul edilmemeleri endişesi giderek azalmakta, bu da kızlarımızın mühendislik dallarına olan ilgisini giderek artırmaktadır. Bu son derece memnuniyet verici bir gelişmedir. Ülkemizin çok büyük fedakarlıkla, milyonlarca insan içinden seçilerek, eğittiği ve üzerine yatırım yaptığı mühendislere, bu şekilde bazı kuruluşlarca cinsiyet ayrımcılığı yapılması üzerinde çalışılması gereken bir konudur. Bazen, diğer mesleklerde de çok sık rastlanan bu durum, özellikle kadınları çalışma hayatının dışına itmektedir. Gelişen bir Türkiye’de kadının üretim halkasının dışına itilmesi mümkün değildir. Unutulmamalıdır ki, üniversitelerde erkek mühendislerimizi de mühendis tabanlı kadın öğretim üyelerimiz yetiştirmektedir” diye konuştu.
MÜHENDİS SANAYİCİ VİZYONU
Gaziantep üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin maaşla çalışan mühendisler değil, sanayici mühendisler yetiştirmeyi vizyonuna koyduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Bayram ‘’Öğrencilerimize hep, ‘Kendi işinizi kurun, sanayici olun’ telkininde bulunuyoruz. Bunun için tüm bölümlerimizde zorunlu ders olarak Girişimcilik Dersi koyduk. TARGET TTO ile öğrencilerimize girişimcilik konusunda eğitiyoruz. Fakültemizin bazı kurullarında kadın yönetici oranını yüzde 50’ye çıkardık. Bazı bölüm başkanlıklarına kadın bölüm başkanı atadık. Bayan öğrencilerimize intörn uygulamasında pozitif şans verdi. Böylelikle bayan öğrencilerimiz. Erkekler gibi sanayiye çıkıp, çalışma imkanına kavuştular’’ şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Mühendislik Artık Sadece Erkek Mesleği Değil hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ekim 2015 tarihinde saat 11 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mühendislik Artık Sadece Erkek Mesleği Değil haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:26
  • Guneş
   07:05
  • Öğle
   12:26
  • İkindi
   15:09
  • Akşam
   17:27
  • Yatsı
   18:54
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı