ANTALYA HABERLERİ

Mühendislerden KHK tepkisi

DHA
19.09.2017 - 15:46Son Güncelleme :
DHA

 

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA İl Koordinasyon Kurulu, TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, son bir yılda Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamuda çalışan 3 bine yakın mühendis, mimar ve şehir plancısının ihraç edildiği belirtildi.

İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi'nde TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü dolayısıyla yapılan basın açıklamasına oda başkanları, mühendis, mimar ve şehir plancıları katıldı. Antalya İl Koordinasyon Kurulu adına basına açıklama yapan Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Vahap Tuncer, 19 Eylül 1979 tarihinde Türkiye'nin 55 ilinde toplam 740 işyerinde TMMOB'nin çağrısıyla bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirildiğini, o günden sonra 19 Eylül'ün Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü olarak kullandığını söyledi.

Ekonomik ve demokratik taleplerle yapılan eylem çağrısına diğer teknik eleman ve emekçilerin de destek vermesiyle 100 bini aşkın kamu çalışanının o gün iş bıraktığını anlatan Tuncer, "Maden ocaklarından enerji santrallerine, fabrikadan şantiyelere, limanlardan üniversitelere kadar hayatın her alanında etkisini gösteren bu eylem, TMMOB'nin mücadele tarihinde önemli bir yer tutuyor. 19 Eylül tarihi, bu ülke için düşünen, planlayan, üreten mühendis, mimar ve şehir plancılarının kendi öz güçlerinin farkına vardığı tarihtir. Bu yüzden 'Dayanışma Günü' olarak kutlanıyor" dedi.

ÖNCELİKLİ SORUNLAR DEVAM EDİYOR

İşsizlik, hayat pahalılığı, düşük ücretler, güvencesizlik, özlük hakları ve örgütlenme sorunlarının Türkiye'de çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının öncelikli sorunu olmaya devam ettiğini ifade eden Vahap Tuncer, ""Yıllar içinde kötüleşen sadece ekonomik ve sosyal koşullar değil. Ülkenin içinde bulunduğu siyasal koşullar da her geçen yıl kötüleşiyor, yurttaşların her türlü hak ve özgürlüğü giderek daha da budanıyor. Devam eden Olağanüstü Hal Rejimiyle de yurttaş olarak sahip olduğumuz her türden anayasal ve yasal güvencemiz askıya alındı" dedi.

3 BİN MÜHENDİS VE MİMAR İHRAÇ

Son bir yılda çıkartılan KHK'larla ihraç edilen kamu emekçileri arasında devlet kurumlarında ve belediyelerde çalışan 3 bine yakın mühendis, mimar ve şehir plancısının bulunduğuna işaret eden Başkan Tuncer, "Haksız ve hukuksuz biçimde işlerinden atılan, farklı kurumlarda çalışmaları yasaklanan, sosyal güvenceleri ellerinden alınan ve yurt dışında çalışmaları engellenen binlerce üyemizin varlığı, bu yıl ki 'Dayanışma Günü'nü daha anlamlı kılıyor" diye konuştu.

YETKİLERİMİZ ELİMİZDEN ALINIYOR

Başkan Tuncer, şunları kaydetti:

"Toplumsal yapıdaki çürümeye karşı ülkemizin geleceğini ve meslektaşlarımızın haklarını korumak için mücadele eden TMMOB ve bağlı odalarımız da bu süreçte hükümetin hedefi haline geldi. Hükümet, TMMOB Yasasını değiştirmeye yönelik girişimlerde bulunuyor. Odalarımıza, idari ve mali denetim adı altında baskı ve şantaj uygulanıyor. Bakanlığın denetim adı altındaki hukuksuz ve keyfi uygulamasına izin vermediği için Kimya Mühendisleri Odası yönetim kurulunun görevinden alınması talebiyle dava açıldı. Bu tür hukuksuz girişimler ile Anayasa ve TMMOB yasası ile belirlenen görevlerimizi yerine getirmemiz engellenmeye, TMMOB ve oda yöneticileri üzerinde baskı tesis edilmeye çalışılıyor."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mühendislerden KHK tepkisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  10 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:23
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   15:41
  • Akşam
   18:00
  • Yatsı
   19:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı