ANKARA HABERLERİ

Mühendis adayları trafik sorununa el attı

Sedat CENİKLİ
12.06.2017 - 14:26Son Güncelleme : 12.06.2017 - 15:03

Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi son sınıf öğrencileri, trafikteki araç yoğunluğunu yüzde 40’a kadar azaltacak bir sistem geliştirdi. ‘Akıllı kavşak simülasyonu’ adı verilen sistem sayesinde kavşaklardaki trafik ışıkların yanma süresi, araç yoğunluğuna göre gerçek zamanlı olarak değişiyor.

Sedat CENİKLİ

Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin, bu yıl 9’uncusunu düzenlediği Bitirme Projeleri Sergisi’nde, son sınıf öğrencilerinin projeleri, sergilendi.
Yenilikçi yaklaşımla hazırlanan 76 projeden ‘Akıllı kavşak simülasyonu’ ile ‘Kalp seslerini kaydeden cihaz prototipi’ dikkat çekti. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Selçuk Bakırkaya, Feride Sena Top, Ahmet Paker ve Muratcan Ateş’in, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Dikmen danışmanlığında hazırladıkları ‘Akıllı kavşak simülasyonu’ sayesinde trafik ışıklarının süresi, kavşaklardaki araç yoğunluğa göre gerçek zamanlı olarak değişiyor. Amaçlarının trafikteki araç yoğunluğunu azaltmak olduğunu belirten öğrenciler, projeyi şöyle anlatıyor:

IŞIKLARIN SÜRESİNİ AYARLIYOR

“Sistem, uydu fotoğrafları alarak çalışıyor. İstediğimiz noktanın uydu fotoğrafını alıp sisteme entegrasyonundan sonra bunu, yolların bulunabilmesi için arka plandaki başka bir alanda çalıştırıyoruz. Bu sayede yollar yeni bir imaja dönüşüyor görsel olarak. Daha sonra sistem, kavşaktaki trafik yoğunluğunu nasıl azaltabilirim diye hazırladığımız iki algoritma üzerinden çözüm üretiyor. Birinci algoritmaya göre, 5 saniyede bir karşılıklı olarak yolların yoğunluğuna bakıp, trafik ışıklarının süresini ayarlıyor. Diğer algoritma ise 320 saniyelik bir döngü kabul edip, yine yoğunluğa göre kırmızı ve yeşil ışık sürelerini değiştiriyor. Test sonuçlarına sistem, trafikte bekleme süresini yüzde 30-40 oranında azaltıyor. Sistemi kurmak için bir bilgisayar yeterli. Önemli olan noktaların belirlenmesi.”

Mühendis adayları trafik sorununa el attı

KALP SESİNDEN HASTALIK TEŞHİSİ

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğrencileri Burcu Oltu ve Büşra Kübra Karaca’nın, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Feyzi Akşahin danışmanlığında geliştirdiği cihaz da kalp seslerinin dijital ortamda izlenip, kaydedilmesine ve kalp sesle hastalık sınıflandırmasına olanak sağlıyor. Öğrenciler, projeyle ilgili şunları söylüyor
“Kalp seslerini alıp, bunu dijital ortamda gösterip kaydetmesini sağlayan bir sistem yaptık. Daha sonra bu prototiple klinik uygulamaları yaptık. Hastanede, hastalardan kayıt aldık. Aldığımız kayıtları, inceleyerek hastalık sınıflandırma çalışması yürüttük. Bu sınıflandırma çalışmasına göre bizim yazdığımız kodlar sayesinde daha sonra gelecek herhangi bir kalp hastasının kalp sesi kayıtlarına göre hangi hastalığın olduğunu belirleyecek. Yatan ya da ayakta hasta fark etmiyor. Stetoskop sayesinde hastamızın kalbini dinliyoruz. Cihaz sayesinde de bilgisayardan gerçek zamanlı olarak bunu takip edebiliyoruz.”

4. ENDÜSTRİ DEVRİ’NDE ÇOKTAN MAZIRLAR

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Berna Dengi, “Bitirme projeleri dersleri; tasarım yeteneğinin, sosyal sorumluluk bilincinin, çevre duyarlılığının geliştirildiği gerçek sistemlerin, ilgili problemlerinin çözüldüğü ve takım çalışması ruhunun verildiği bir derstir. Öğrencilerimiz bu bir yıl içinde öğretim ve eğitimleri süresince aldıkları çeşitli mesleki bilgi ve donanım ile geliştirdikleri yeteneklerini kullanarak, geleceklerini hazırlamaktadır. Mezunlarımız 4. Endüstri Devri’ne çoktan hazırlar ve içindeler” diye konuştu.

Mühendis adayları trafik sorununa el attı

Serginin açılış kurdelasını Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Üst Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal, Rektör Prof. Dr. Ali Haberal, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berna Dengiz birlikte kesti.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Mühendis adayları trafik sorununa el attı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Haziran 2017 tarihinde saat 14 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mühendis adayları trafik sorununa el attı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:27
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:19
  • Akşam
   18:56
  • Yatsı
   20:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı