"Rauf Tamer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Rauf Tamer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Rauf Tamer

Muhataba bakın

Terör, dünyadaki en şerefsiz kurum.

İnsanın yüzüne gülerken birdenbire ateş eder. Bazen pusuya yatar. Bazen baskın yapar. Çoğu zaman arkadan vurur.  Onun kitabında nizami çarpışma diye bir şey yoktur. Çünkü kalleş.

 ***

Lakin, kalleşin de kalleşi var. O da mayın. Korkaklığn sanayileşmiş hali. Rezilliğin toprağa gömülmüş olanı. Alçaklığın yer dibindeki uzantısı. Mayın... Savaşta bile ayıplanan, en aşağılık, en adi, en süfli madde. Kahpe mayın.

***

Bunları döşeyenlerin ve döşetenlerin kutsal bir amaçları olabilir mi? Allahaşkına şu laflara bakın: - Özerklik... Demokrasi. - Özgürlük ve Barış. Yahu bu derece insani değerler, insanlık dışı bir mahlûkat’ın ağzına yakışır mı? Ya da tersi: Böylesine insanlık dışı bir mahlûkat’ın, demokrasiyle ne işi olabilir? Al sana özgürlük. Alfabesi, kahpe mayın.

***

İşte muhatabımız budur. Terör bile mayının yanında asil kalır.  Ama ne yazık, Öcalan’ı her gün sağlık kontrolünden geçirirken, yaralı  bir Gazi’yi, Güneydoğu’dan ta Bursa-İnegöl’deki evine otobüsle yolluyoruz. - Canım, her gazi için birer ambulans tahsis edemeyiz ki. Evet, edemezsiniz ama 55 bin sığınmacıya gösterdiğiniz insanlık ve nezaketin yüzde birini gösterebilirsiniz.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI