Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Muharrem Sarıkaya: Meclis'te başkanlık yarışı

Muharrem SARIKAYA

MECLİS yeni yasama dönemine iki hafta sonra, zorlu bir mücadelenin startını alarak girecek. Üç yıllığına Meclis yeni başkanını, başkanlık divanı üyelerini ve komisyonları belirleyecek.

Koalisyon ortakları açısından Meclis'in 1 Ekim'deki açılışından itibaren zorlu bir dönemin yaşanması kaçınılmaz görünüyor.

Meclis Başkanlığı için şu an ismi geçen aday sayısı 15'i buluyor.

En fazla aday ise ANAP'ta bulunuyor...

Geçen dönem de Meclis Başkanlığı'nı elde etmeyi başaran ANAP'ta, İzmir Milletvekili Sühan Özkan resmen adaylığını açıklamış bulunuyor. Ayrıca, mevcut başkan Yıldırım Akbulut ile Yılmaz Karakoyunlu, Nejat Arseven ve Turan Tayan'ın ismi de adaylar arasında sayılıyor.

En fazla adayın bulunduğu bir diğer ise MHP.

Aday olarak Murat Sökmenoğlu, İsmail Köse, Ömer İzgi ve Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu'nun adı sıralanıyor.

İktidarın büyük ortağı DSP'de ise Meclis Başkanvekili Ali Ilıksoy başta olmak üzere, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile Ertuğrul Kumcuoğlu ve Uluç Gürkan'ın isimleri geçiyor.

Muhalefet partilerindeki aday sayısı ise oldukça az; FP'den cumhurbaşkanlığına da aday olan Nevzat Yalçıntaş ile Meclis Başkanvekili Vecdi Gönül, DYP'den ise Turhan Güven...

Bu kadar milletvekilinin çıkmaya hazırlandığı bir yarışta, koalisyon partilerinin bir adayın üzerinde uzlaşması ise olanaksız.

Bunun birinci nedeni, Anayasa gereği grupların aday çıkarma hakkının bulunmaması. Cumhurbaşkanlığında olduğu gibi her milletvekilinin adaylık başvurusunda bulunma hakkına sahip olması.

Dolayısıyla, liderler bir isim üzerinde uzlaşsa bile, cumhurbaşkanlığı seçiminde MHP'de yaşanan benzeri durumun, bu kez hemen her partide Meclis Başkanlığı için yaşanmasına kaçınılmaz olarak bakılıyor.

Daha beş ay önce 5+5 oylaması sırasında milletvekillerinin kişisel güçlerini kanıtlamaları da dikkate alındığında, liderlerin bastırsa bile bir aday üzerinde uzlaşı olanağı görülmüyor.

Durum böyle olsa da MHP, Meclis Başkanlığı'nın kendilerine verilmesi gerektiği konusunda ısrarlı.

Nitekim, adaylar arasında ismi geçen Murat Sökmenoğlu, bunu açıkça ifade ediyor:

‘‘Bir önceki dönem Meclis Başkanı ve dört ay önce cumhurbaşkanlığı seçiminde biz gereken tavizi verdik. Meclis Başkanlığı bize verilmeli.’’

Ancak, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin geçmişteki davranışları göz önüne alındığında, Meclis Başkanlığı konusunda MHP'nin koalisyonu etkileyecek ısrarlı bir tutum içine girmesi beklenmiyor.

Buna rağmen MHP, hükümet içindeki faaliyetlerinde olduğu gibi Meclis Başkanlığı seçiminde tam anlamıyla ekim ayında yapılacak büyük kongreye endeksleniyor.

Teşkilattan gelecek, ‘‘Bu kadar taviz verilemez’’ eleştirilerinin önünü Meclis Başkanlığı'nı alarak kesmeyi hedefliyor.

DSP'de ise gözler tam anlamıyla Başbakan Bülent Ecevit'e çevrilmiş durumda. Ilıksoy, parti içinde destek bulacak bir aday olarak çıkacağı varsayılsa bile, koalisyon ortaklarının veya muhalefetin desteğine ihtiyaç duyuyor. Bunun zorluğu dikkate alındığında, Meclis Başkanvekili olan Ilıksoy'un yarışa girip yıpranmasına yakın çevresi doğru bakmıyor.

Bu durumu önceden gören ANAP'lı adayların beklentisi de zaten iktidar ortaklarından çok muhalefetin desteğini almak.

5+5 ve cumhurbaşkanlığı seçimiyle kapanan Meclis yeni bir yarışla yeni yasama dönemine hazırlanıyor.

MHP'de kongre yarışına da endekslenen Meclis Başkanlık seçiminde her ne kadar büyük bir çekişme yaşanacağı görülse de, bunun koalisyonda bir sıkıntıya neden olması ise beklenmiyor.

X