Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Muharrem Sarıkaya: Demokrasi soluğu aldık

Muharrem SARIKAYA

Bu yazı kaleme alındığında Abdullah Gül henüz konuşmasını yapmamıştı. Oylamaya geçilmesine de daha çok vardı.

Ancak bunun hiçbir önemi yok.

Gül'ün konuşmasında ne dediği ya da sonucun sandıktan nasıl çıktığı, aslında dün FP'nin büyük kongresinde yaşanan demokrasi tablosunun ışığında ikincil planda kalıyor.

Evet, gelenekçiler, yenilikçi adaya karşı her türlü faulü yapsa da, bu engellemeler demokratik rekabeti gölgelese de, bu olumsuzluklar kongrenin taşıdığı anlamı, bu tablonun değerini değiştirmiyor.

FP'nin dünkü kongresi, demokrasi virüsünün girdiği her yapıda kök saldığını, o yapıyı başkalaştırdığını, onu tam olarak özümsememiş olanları bile baştan çıkarttığını gösteriyor.

Bu haliyle, FP'de ilk kez Necmettin Erbakan'a rağmen bir adayın yarışa çıkma cesaretini göstermesi, iki aday arasında sonucu ne olursa olsun çekişmeli bir seçimin yapılması, bu siyasi hareketin evrimi açısından önemli bir olay olarak görülmelidir.

Türkiye, İslam álemi içinde demokrasiyle yönetilen tek ülke.

Türkiye, dün bu özelliğine ek olarak ‘‘Siyasal İslam’’ı temsil eden partisinde demokratik bir rekabetin yaşandığı tek ülke olma özelliğini de kazanmış oldu.

Şimdi FP kadrolarının, bu durumun İslam áleminde neden yalnızca Türkiye Cumhuriyeti'nde gerçekleşebildiği sorusuna yanıt bulmaları gerekiyor.

FP'nin evrimi, yalnızca demokrasiyi kucaklamasıyla değil, bu soruya da cesur bir yanıt bulmasıyla anlam kazanabilir.

Son olarak, dünkü kongre vesilesiyle FP'ye teşekkür etmemiz gerekiyor.

Yıllardır Ankara'da böylesine canlı, dinamik, rekabet içinde geçen bir parti kongresi izlememiştik.

Bir demokrasi soluğu almış olduk.

Darısı merkez partilerimizin başına...

X