Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Muharrem Sarıkaya: Çiller: MHP şaşkınlık içinde

Muharrem SARIKAYA

TÜRK Ceza Yasası'nın 312'inci maddesiyle ilgili bugüne kadar birçok parti görüşünü açıklarken, DYP ne düşünüyor?

DYP lideri Tansu Çiller, dün bu soruya net yanıt veriyor:

‘‘Biz 312'inci maddenin değiştirilmesi gerektiğine inanıyoruz...’’

Hatta, partisinin 312 konusunda bir çalışma yaptığını belirtiyor.

Türkiye'nin ‘‘312'inci madde’’ benzeri yasaklarla bir yere varmasının olanaklı olmadığının altını çiziyor Çiller ve ekliyor:

‘‘Anadolu'nun gerçekleri de unutulmamalı. Türkiye orta yolu bulmak zorundadır...’’

Değişikliği, demokrasinin standardını yakalamak için arzuladıklarını belirtiyor. 312 değişikliğini de bunun için istediklerinin altını çiziyor:

‘‘Şimdi başkaları için bu değişiklik isteniyor gibi algılanıyor. Ama Türkiye'de bu maddeden dolayı geçmişte gazeteciler, yazarlar da hapse girdi. Buna tahammülümüz olamaz...’’

Türkiye'nin demokratikleşme yolunda adımlar atarken ‘‘kendi gerçeğini de kabullenmesi gerektiğini’’ kaydediyor. Çiller, bu aşamada şöyle diyor:

‘‘Demokrasinin standartları var ve o standartlardan da taviz veremezsiniz. Ama her ülkenin olduğu gibi, Türkiye'nin de gerçeklerini yok sayamazsınız. Türkiye 312'yi değiştirirken bazı hassasiyetlerini göze almak durumunda.’’

* * *

Sözü MHP'nin 312 konusundaki tutumuna getiriyor. Önce koalisyondaki tutumu eleştiriyor:

‘‘Bunların yaptığı kaplumbağa demokrasisi. Bir şey oldu mu hemen kabuklarının altına saklanıyorlar. Tatlı su demokratları bunlar.’’

Çiller, kendileri dahil hiçbir siyasi partinin ‘‘312 tamamen kaldırılsın’’ yaklaşımı içinde olmadığını anımsatıyor.

Ardından MHP'ye yükleniyor:

‘‘MHP'de karışık bir kafa görüyorum. Bakıyorsunuz HADEP ile sarmaş dolaşlar, bir bakıyorsunuz, en doğal adımların atılmasının karşısındalar. Bir bakıyorsunuz insan hakları savunucusular, 'yeni milliyetçilik' diyorlar, bir de bakıyorsunuz bundan vazgeçmiş başka bir noktaya gitmişler. MHP bir şaşkınlık içinde.’’

DGM'lerin askeri üyelerden arındırılıp sivilleştirilmesine de geçmişte karşı çıkıldığını anımsatıyor ve soruyor:

‘‘Şimdi DGM'ler sivilleşince Türkiye kötü bir noktaya mı gitti? Herkese göre demokrasi olmuyor...’’

* * *

TCK'nın 312'nci maddesinde yapılacak değişikliği de bu şekilde algılamak gerektiğini belirtiyor. Batı'daki birçok ülkede de 312 benzeri uygulamaların bulunduğunu söylüyor.

Geçmişte FP'li milletvekillerinin 312 değişikliğine engel çıkardığını anımsatıyor. FP'nin bugün geldiği noktayı da eleştiriyor:

‘‘Parti yöneticileri her dönem kendilerine uygun olanı veya kendilerinin önünü açacak olanı isterlerse o değişim daha zorlanır, yapılamaz hale gelir. Onun için kişiye özelleri değil, doğruları bulalım.’’

Türk Ceza Kanunu'nun 312'nci maddesindeki değişikliğine DSP, ANAP ve FP'nin ardından DYP'den de destek geliyor.

Bu açıdan bakıldığında TCK 312'deki değişikliğin Meclis'ten rahatlıkla geçeceği söylenebilir.

Buna rağmen, 5+5 değişikliğinde olduğu gibi; Meclis'teki partilerin çoğunluğunun üzerinde anlaşma sağladıkları değişikliklerin daha sonra tıkanması, Türk siyasetindeki zorluğu olduğu ortaya çıkıyor.

Bu da TCK 312 değişikliği yeni yasama döneminde Meclis'ten ‘‘rahatlıkla geçer’’ cümlesinin rahatlıkla söylenmesini engelliyor.

X