Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Muharrem Sarıkaya: Bükreş Ecevit-Simitis dayanışması

Muharrem SARIKAYA

‘‘Seçimlerden başarılı çıkmanızı diliyorum. Seçim sonrası sizi Türkiye'ye bekliyorum...’’

Başbakan Bülent Ecevit, dün bir araya geldiği Yunanistan Başbakanı Costas Simitis'e bunları söylüyor. Son üç ayda ikinci kez bir araya gelen iki başbakan, Ege'de başlayan yakınlaşma sürecinin devamını istiyor.

Dünkü görüşmenin ilginç bir süreci de var. Talep önceki gün bizzat Simitis'ten geliyor. Balkan Zirvesi'nin hemen öncesinde 20 dakika süreyle görüşmeyi kararlaştırıyorlar.

Çavuşesku döneminde yapılan dünyanın ikinci büyük binası Raman Parlamentosu'nun İnsan Hakları Salonu'nda buluşulması benimseniyor.

* * *

Görüşme saati yaklaştığında salona ilk gelen Ecevit oluyor. Talep sahibi Simitis ise ortada gözükmüyor. Türk heyetinde kaşlar çatılıyor, bir hareketlenme başlıyor.

Tam bu dakikada Yunan tarafından bir yetkili, nefes nefese gelip, Simitis'in Bulgaristan Başbakanı ile birlikte olduğunu ve gecikeceğini iletiyor. Simitis, 15 dakika gecikmeyle buluşma noktasına geliyor.

Görüşme ise 12 dakika sürüyor.

Çıkışta ilk açıklama Ecevit'ten geliyor. Dışişleri Bakanları İsmail Cem ve Yorgo Papandreu'nun başlattıkları yakınlaşma sürecini destekleme kararının altını çizdiklerini vurguluyor.

Avrupa Birliği konusunda ortak problemleri konuştuklarını ve işbirliği yapacaklarını söylüyor.

Simitis ise ‘‘Ecevit'in sözlerine aynen katılıyorum’’ diyor. Simitis, iki ülkenin ortak problemlerini konuşmak konusunda uzlaştıklarını da belirtiyor.

Türkiye'nin, AB adaylığına verdikleri desteğin altını çiziyor ve şöyle diyor:

‘‘Türkiye'nin, AB'ye üyeliğine yardımcı olmak istiyoruz. Bu doğrultuda iki ülke meseleleri ve diğer konuları da ele aldık.’’

* * *

İki lider, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Liderler Zirvesi'ne birlikte giriyor.

Dışişleri Bakanı Cem, kısa süren görüşme ile ilgili sorumuza şöyle yanıt veriyor:

‘‘Başlayan süreci soğutmamak için her ortamı değerlendirmek istiyoruz.’’

Liderler zirvesi ara verdiğinde Ecevit ile sohbet ediyoruz. Kısa sürse de görüşmeden memnun kaldığını, görüşmenin sıcak bir ortamda gerçekleştiğini belirtiyor. Ege ve Kıbrıs sorunlarına girmediklerinin altını çiziyor.

Ecevit bir de ayrıntı veriyor:

‘‘Simitis, bizim AB üyeliğimiz ile ilgili ne yapabileceğini sordu. Bize destek olacaklarını söyledi.’’

Ecevit, bu ay sonunda Yunanistan'dan bir heyetin gelip, AB'ye giriş sürecinde Türkiye'nin idari ve hukuki alanlarda neler yapabileceği konusunda birikimlerini aktaracağını ifade ediyor.

* * *

Görüşme sonrası, herkesin aklından aynı soru geçiyor. ‘‘Bu kadar kısa süreli buluşmanın nedeni ne?’’

Bunun, Simitis'in 9 Nisan'da yapılacak seçimlere dönük yeni bir stratejisi olduğu üzerinde görüş birliğine varılıyor. Türkiye ile ilişkilerinin iyileştirme atağının Simitis'e kamuoyu yoklamalarında 6 puan kazandırdığının altı çiziliyor.

Çeyrek asrı aşkın süredir her seçim döneminde Türkiye aleyhine yaptığı propaganda ile oy toplayan PASOK, 180 derece değişim gösteriyor.

Dün Ecevit'e bu durumu hatırlattığımızda, gülerek, ‘‘Doğru’’ diyor.

Ardından da ekliyor:

‘‘Dünya değişiyor...’’

X