Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Muharrem Sarıkaya: ABD'deki 12 bin Türk öğrenci

Muharrem SARIKAYA

TÜRK Hava Yolları uçağı tıklım tıklım dolu. Bir tane bile boş koltuk yok. Son bir yıldır, uçaklarda yer bulabilmek için, en az bir ay önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Bu kadar ilginin olduğu güzergáhın adı yeni kıta; Amerika Birleşik Devletleri. Talebin yüksekliğinin nedeni olarak, uçak fiyatlarının çok büyük oranda düşmesi gösterilebilir. Son dönemde, gidiş-dönüş, 430 dolara bile yer bulmak olası.

Böyle olunca her iki taraftan da talep patlaması meydana gelmiş.

Bir anlamda bir zamanlar zengin kesim tarafından ziyaret edilen ABD, şimdi orta gelirli bir Türk ailesinin de gidip göreceği bir yer olmuş.

Turistik bu gezilerin yanında, yerleşmek, hatta ev almak için gidenlerin sayısında da patlama meydana gelmiş.

Bundan olsa gerek, New York'ta Türkler için emlakçı büroları kurulmuş; hatta Türkçe emlak tanıtım broşürleri çıkartılmış.

Türkiye'den ABD'ye akının bir diğer kesimini de öğrenciler oluşturuyor.

New York Başkonsolosluğu'nun verilerine göre, bu ülkede okuduğunu bildiren öğrenci sayısı 12 bin. Kayıtlarda bulunmayanlar da eklendiğinde, sayının 15 bin dolayında olduğu varsayılıyor.

Bu kadar çok öğrencinin bulunduğu yere tabii ki aileler de akın etmeye başlamış. New York'un ünlü 5. Caddesi'nde veya Seaport'ta dolaştığınızda, hemen her yerde, Türkçe konuşanları görmek olası hale gelmiş.

Veya herhangi bir otelin resepsiyonda, bir dükkánın tezgáhında, geçmişe oranla çalışan Türk sayısında da artış olmuş.

Bu ilgi tek taraflı kalmamış. Amerikalılar da Türkiye'yi keşfetmeye başlamış.

Daha önce, 200 bini geçmeyen ABD'li turist sayısı, bu yıl 450 bine çıkmış. Gelecek yıl ise bu sayının 700 bini aşması bekleniyor. ABD'li bir turistin Avrupalıya göre bıraktığı döviz miktarının da yüksek olduğu gözlenmiş.

Büyükelçiliğin tespitlerine göre, Avrupalı bir turist bir birimlik harcama yaparken, Amerikalının harcaması 1.5 hatta 2 birime ulaşıyormuş.

Bu da turizm yatırımcılarının Amerikan pazarına geçmişe oranla ilgilerinin artmasına neden olmuş.

Turizmciler, Amerika'da sayıları oldukça yüksek olan Yahudilere de yönelmişler. İsrail'e gidiş-dönüşleri sırasında, Türkiye'de tatillerini geçirmesini sağlamak amacıyla özel programlar hazırlamışlar.

Turizm Bakanlığı'nın İsrail'le ortaklaşa yürüttüğü Doğu Akdeniz kampanyası da bu alanda olumlu sonuçlar vermiş.

Nitekim, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de New York'ta, Yahudi cemaati liderleriyle yaptığı görüşmede, bu yöndeki programa destek talep ederken, olumlu yanıt alması da dikkat çekti.

Bu ülkede gücünü kanıtlamış olan Yahudi lobisi, Temsilciler Meclisi veya Senato'da Türkiye'nin aleyhine çıkacak kararların engellenmesi için, etkinliğini kullanmaktan çekinmez olmuş.

Başta diplomatlar olmak üzere, Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu ve Asamblesi'nin yıllardır verdiği uğraş, meyvesini almaya başlamış. Türk insanı, Avrupa'nın ötesine çıkmamakla birlikte yıllardır benzemek için, gayret gösterdiği Amerikan kıtasını yeniden keşfetmeye başlamış; eğitimle, iş hayatıyla, turizmle...

Hem de her yıl sayısı katlanan ve bugün 15 binlere ulaşan üniversite öğrencilerinin, gelecekte yaratacağı kültür seviyesi yüksek lobi grubuyla.

X