Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Muharrem Sarıkaya: 312 tartışması...

Muharrem SARIKAYA

TÜRK Ceza Yasası'nın 312'nci maddesiyle ilgili tartışma, dün MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin ‘‘değişmesine bile karşı’’ oldukları yönündeki açıklamasıyla yeni bir boyut kazanıyor.

1 Ekim'deki açılışıyla birlikte, gündemin ilk sıralarına oturacağı kesinleşen TCK'nın 312'nci maddesi, aslında uzun süredir TBMM'de bulunuyor.

Yaşar Kemal ve Eşber Yağmurdereli'nin bu maddeden mahkûmiyetleri döneminde ANAP tarafından getirilen değişiklik teklifi, o dönemde RP'de bulunan bugünkü FP yönetimince engellenmişti.

FP milletvekillerinin o gün, ‘‘Bu Eşber-Yaşar yasası’’ deyip karşı çıktıkları teklif, bugün RP'nin yasaklı lideri Necmettin Erbakan'ın mahkûmiyeti üzerine en çok savundukları değişiklik olup çıktı.

Nitekim FP, Erbakan'ın bir yıllık hapis cezası infazının 4 aylık ertelenmesi süresinde bu değişikliği Meclis'ten geçirmek için kolları sıvamış bulunuyor. FP, 312 konusunda her türlü pazarlığa da açık.

Hatta, irticai faaliyete karışan memurların işten atılmasını kolaylaştıran Çankaya ile hükümet arasında krize neden olup tasarıya dönüşen yasa değişikliğine bile ‘‘bazı değişiklikler yapılması koşuluyla’’ destek vermeyi düşündükleri de gelen haberler arasında.

Her ne kadar bu konuda en ısrarlı davranışı FP sergiliyor gözükse de, aslında devletin zirvesinin gündeminde de 312'nci madde değişikliği bulunuyor.

Nitekim, geçen ay yapılan Milli Güvenlik Kurulu'nda da konu gündeme geliyor.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TCK'nın 312'nci maddesinin daha çağdaş bir yapıya kavuşturulması gerektiği görüşünü savunuyor. Bu yapılırken daha önce kaldırılan 163'üncü madde benzeri bir yasanın da çıkarılması gerektiğinin altını çiziyor.

MHP Lideri Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, toplantıda ‘‘Biz değişikliğe kapalıyız’’ yönünde bir yaklaşım sergilemiyor.

Sezer'i MGK toplantısında ve sonrasında çıkılan kuliste en hararetle destekleyen ANAP Lideri Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz oluyor. Yılmaz, Cumhurbaşkanı Sezer'e görüşlerinden ötürü teşekkür ederken, Avrupa Birliği yolunda kendisini çok rahatlattığını belirten sözler söylüyor.

MGK'nın asker kanadı da ‘‘163 benzeri bir kanun çıkması koşuluyla’’ Sezer'e destek veriyor.

Zaten, asker kanadın bu görüşü taşıdığı öteden beri biliniyor.

Nitekim, Genelkurmay Başkanı Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu da 17 Mart 1999'da Sedat Ergin'e verdiği demeçte tavırlarını net ortaya koyuyor:

‘‘163'üncü maddenin iptali, irtica tehdidinin bugünkü ölçülere varmasına yol açmıştır. Şu anki kanunların artık irticanın büyümesini önleyemediği de bir gerçek. Hal böyle iken 312'nin yumuşatılması bir kaos yaratır. Ülkenin buna tahammülü yok...’’

Başbakan Bülent Ecevit ise ortaya çıkan bu tabloya bakarak, önceki gün habercilere, ‘‘Bütün partiler 312'nci maddenin değişmesinde ilke olarak birleşiyorlar’’ açıklamasında bulunuyor.

MHP Lideri'nin dün yaptığı açıklama bu açıdan önem kazanıyor.

Bahçeli açıkça koalisyon ortakları Ecevit ve Yılmaz'a, ‘‘Biz yokuz’’ mesajını gönderiyor.

Ortaya çıkan bu yeni gelişme karşısında koalisyon ortakları arasında 312 konusunda bir uyumun olmadığı açık.

Ancak, kaldırılan 163 benzeri, ‘‘laikliğe aykırı olarak devletin sosyal ekonomik, siyasi, hukuki temel düzenini kısmen de olsa dini esas ve inançlara uydurmak amacıyla cemiyet tesis, teşkil, tanzim veya sevk ve idare edenlere’’ ceza getirecek bir düzenlemeye gidildiğinde MHP'nin buna nasıl yaklaşacağı da bugünden bilinmiyor.

312'nci madde de ‘‘kanunun cürüm saydığı bir fiili söz ve davranışlarıyla eyleme dönüştürenlere ceza verilir hale getirme’’ çabası, daha Meclis açılmadan, bir ay önce üzerinde uzlaşı varmış gibi görünen uyumunu yitiriyor.

Not: Perşembe günü bu köşede çıkan yazımda İzmir Milletvekili Süha Tanık ile İstanbul Milletvekili Sühan Özkan'ın isimleri yanlış yer almış. Düzeltir özür dilerim.

X