« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Muharrem Or: Kadınların zaferi

Atletizm Milli Takımlar Başantrenörü Muharrem Or, Türk atletizminin yükselişinin olimpiyatlarda da devam edeceğine inandığını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Muharrem Or, atletizmde 2009 yılında başlayan yükselme trendinin her geçen yıl artarak sürdüğünü, 2012 yılında da başarıların devam ettiğini kaydetti.

Londra Olimpiyat Oyunları'nın bu sezonun son yarışı olacağını belirten Or, şunları söyledi:
“Olimpiyatlarda yükselişimizin devam edeceğine inanıyorum. Avrupa Şampiyonası'ndan sonra sporcularımızdan bazıları kamp yaptığı merkezlere gitti. Bazıları da Diamond ve Golden liglerde mücadele etti. Onlar yarışarak ve kamp yaparak olimpiyat hazırlıklarını sürdürüyor. İnşallah 33 sporcuyla ülkemizi olimpiyatlarda temsil edeceğiz. Atletizm çok ilginç bir spor. Bir gün bile çok şeyi değiştirebiliyor. Olimpiyatlarda mesafe yarışlarında Afrikalı sporcular devreye giriyor, teknik branşta ABD'liler, Jamaikalılar, atma branşlarında eski Sovyet ülkeleri ön plana çıkabiliyor. Fakat bizim sporcularımızın da madalya almada başarılı olacağını düşünüyorum. Olimpiyatlar için önümüzde yaklaşık 30 günlük bir süre var.”

Kadın atletlerin başarıları

Or, atletizmde olimpiyatlarda Türkiye adına 25'i kadın 33 sporcunun mücadele edeceğine işaret ederek, bunun 'kadınların zaferi' olduğunu söyledi.

Bunu, “Türk kadınının özgürleşme yolunda verdiği mücadelenin sonuçları” olarak nitelendiren Or, şunları kaydetti:
“Kadın özgürleşirken, performansını üst düzeye çıkarabilme mücadelesi veriyor, bu da başarıyı getiriyor. Ben buna, 'kadınların özgürlük mücadelesi' diyorum. O anlamda Anadolu kadınımız, Kurtuluş Savaşı'nda gösterdiği başarıyı tekrarlıyor. Erkeklerimizin de milli takımdaki görevinde nasıl bir mücadele gösterebileceğini ortaya koyup buna odaklanabilirse aynı başarıyı yakalayabileceğini düşünüyorum. Biz bunu yapa yapa öğreniyoruz. On sene evvel kadınlarda da başarılı değildik. Erkeklerde on sene öncesine göre daha üst düzeydeyiz ama kadınlarımız kadar başarılı değiliz. Ancak bu yönde çalışmalar yaparak, önümüzdeki süreçte bunları çözüp, kadın ve erkekte eşit şekilde mücadele edeceğiz."

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz