Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Muharrem İnce konuşmasına şiirle başladı

  Hürriyet Haber
  05.09.2014 - 11:15 | Son Güncelleme: 05.09.2014 - 15:26

  CHP Genel Başkan adayı Muharrem İnce, konuşmasına Hasan Hüseyin Korkmazgül'ün "Acılı bal eyledik" şiiriyle başladı. Sözlerine 'umut' vurgusuyla başlayan İnce'nin konuşması 'Başbakan Kemal' sloganları ile kesildi. İnce'nin de "inşallah" demesi dikkat çekti. Bunun üzerine salonda ''Muharrem İnce bu partinin evladıdır, konuşmasını dinlemek CHP’liye yakışandır'' anonsları yapıldı.

  Muharrem İnce konuşmasına şiirle başladıMuharrem İnce'nin okuduğu şiir şöyle:

  ACIYI BAL EYLEDİK

  Bak şu insanların güzelliğine / kaşı destan / gözü destan / elleri kan içinde

  Kör olasın demiyorum / kör olma da / gör beni

  Damda birlikte yatmışız / öküzü hoşça tutmuşuz / koyun değil şu dağlarda / san kendimizi gütmüşüz / hor baktık mı karıncaya / kırdık mı kanadını serçenin / vurduk mu karacanın yavrulusunu / ya nasıl kıyarız insana

  Sen olmasan öldürmek ne / çürümek ne zindanlarda / özlem ne ayrılık ne / yokluk ne yoksulluk ne / ilenmek ne dilenmek ne / işsiz güçsüz dolanmak ne / gün gün ile barışmalı / kardeş kardeş duruşmalı / koklaşmalı söyleşmeli / korka korka yaşamak ne

  Kahrolasın demiyorum / kahrolma da / gör beni

  Kanadık toprak olduk / çekildik bayrak olduk / döküldük yaprak olduk / geldik bugüne

  "UMUT BİR İDDİADIR"

  İnce, konuşmasında 'umut' vurgusu yaptı.

  "Yaşama biçim vermektir umut" diyen İnce, "Umut varsa, zorluk, bahane yoktur. Umut varsa aşılması gereken engeller, yapılması gereken işler vardır" dedi.

  İNCE'NİN KONUŞMASININ ŞİFRELERİ: SOL VURGUSU YAPTI, HEM ERDOĞAN'I, HEM KILIÇDAROĞLU'NU ELEŞTİRDİ

  CHP Genel Başkan adayı Muharrem İnce konuşmasında sol vurgusu yaptı.
  İnce, Bülent Ecevit'in yüzde 42 oy aldığını, bunu sol söylemle yaptığını söyleyerek, partiye sağ kesimden isimler alınmasını sert şekilde eleştirdi.
  Kılıçdaroğlu'nu "parti içi demokrasi" diyerek başa geldiğini hatırlatan İnce, "Ancak tek adamlığa gidiyor" mesajı verdi.

  Muharrem İnce konuşmasına şiirle başladı Muharrem İnce'nin 'düğün salonu' eleştirisine yanıt

  İNCE, RECEP TAYYİP ERDOĞAN'A YÜKLENDİ: "DİKTATÖRE DİRENİŞİ BAŞLATMAK İÇİN BURADAYIM..."

  Muharrem İnce'nin konuşmasında en büyük hedef Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.
  Erdoğan'ın Başbakanlığı dönemindeki söylemleri ve yaptıklarından örnekler veren İnce, bunlara karşı durmak için CHP Genel Başkan adayı olduğunu açıkladı.
  İnce, "Berkin'in anasını yuhalatanı oradan indirmek için buradayım...İmar peşine düşmüş bir Başbakan'a, Atatürk'e İnönü'e 'iki ayyaş dedirtmemek için buradayım...Yargıyı kendine bağlayan Cumhurbaşkanı'nı yüce divan'a göndermek için buradayım" dedi.
  Erdoğan'ın "diktatörlüğe gittiğini" öne süren İnce, "Ben diktatöre direnişi başlatmak için buradayım" dedi.

  SOL VURVUSU YAPTI; "KUVAYI MİLLİYE RUHU..."

  İnce"nin konuşmasındaki bir diğer vurgu ise, "devrimcilik" vurgusu oldu.

  "Önce devrimciliğimizi, önce solculuğumuzu hatırlayacağız" diyen İnce, tanınmış isimler yerine davaya inanmış isimlerle yola çıkacağını şu sözlerle ifade etti: "Bana büyük isimler değil, bana büyük davaya inanmış isimler lazım"

  Muharrem İnce konuşmasına şiirle başladı

  İSİM VERMEDEN MANSUR YAVAŞ'IN ADAYLIĞINI ELEŞTİRDİ

  İnce, isim vermeden MHP kökenli Mansur Yavaş'ın son yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı yapılmasını eleştirdi. İnce, "Parti meclisi'ne beni CHP'li zannederler diye girmeyenleri Başkent'e aday yapıyorsun" diyerek, Yavaş'ın aday yapılmasına yüklendi.

  Muharrem İnce konuşmasına şiirle başladı Mansur Yavaş'tan jet yanıt

  KILIÇDAROĞU'LA KENDİ SÖZLERİYLE YÜKLENDİ

  Muharrem İnce konuşmasında, Kemal Kılıçdaroğlu'na kendi sözleriyle yüklendi.
  Kılıçdaroğlu, "Anlamlı oy kaybı olmadığı için genel başkanlığı bırakmadım" mesajı vermişti. Bunu eleştiren İnce, CHP Genel Başkanlığı'nın değişmesi için tüzük değişikliği önerdi.
  İnce, "CHP tüzüğünde bundan sonra Genel Başkan ilk iki seçimde, partiyi birinci parti yapamazsa gider. CHP'de artık kimse, genel başkan ne zaman gidecek diye tartışmayacak. tüzükte yazacak, herkes buna uyacak. Biz de ülkenin sorunlarını konuşacağız." dedi.

  CHP DIŞINDAN GELEN İSİMLERE KARŞI ÇIKTI: "SAĞCILAŞMADAN, SAĞDAN OY ALACAĞIZ.."

  "Biz bu toplumun sol değerlerle daha mutlu olacağına inanıyoruz" diyen İnce, sağ oyları almak için sağ partilerden isimlerin CHP'ye alınmasını eleştirdi.

  "Partimizin evladı ile sağdan soldan, her kesimden oy alabiliriz" diyen İnce, örnek olarak da 30 Mart seçimlerinde kazanılan, kendi seçim bölgesi de olan Yalova'yı örnek gösterdi. İnce, sağ kesimden isimlerin CHP'ye alınmasını ise "seçmeni kandırmak" olarak nitelendirdi.

  İHSANOĞLU'NUN YENİLGİSİNİ KILIÇDAROĞLU'NA YÜKLEDİ: "HAZMEDEMİYORUM BU SEÇİMİ..."

  Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı adayı olan ancak seçilemeyen Ekmeleddin İhsanoğlu'nun CHP tarafından desteklenmesinin sorumluluğunun da Kemal Kılıçdaroğlu'na yükledi.

  Ekmeleddin İhsanoğlu'nun da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP tarafından desteklenmesini, "Ben CHP'nin Cumhurbaşkanlığını televizyondan öğrendim" diyerek eleştiren İnce, CHP Genel Merkezi'nin cumhurbaşkanlığı seçimleri için anket yaptığını, kimsenin adını yazmadığı İhsanoğlu'nun anketlerden sonra Genel Başkan tarafından aday gösterildiğini söyledi.

  Kılıçdaroğlu'nu çok sevdiğini, kişisel hiçbir sorununun olmadığını, onun "namuslu bir insan olduğunu" söyleyen İnce, "ama uyguladığı yanlış politikalarla Erdoğan'a cumhurbaşkanlığını hediye etmiştir. Ben buna isyan ediyorum. Hazmedemiyorum. Hazmetmeyeceğim. Hazmedenler hazmetsin" dedi.

  DELEGELERE SESLENDİ: "MİLLETVEKİLİ OLMAK MI, DİK DURMAK MI"

  Delegelere, özellikle de Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkanlığı için imza veren CHP'lilere seslenen Muharrem İnce, "Milletvekili olmak mı, dik durmak mı önemli" çağrısı yaptı.

  "ASIL DİSİPLİNSİZ KILIÇDAROĞLU"

  Genel Başkan adayı olarak çıkmasının "parti içi disiplinsizlik" olduğu yönündeki eleştirilere ise İnce, "asıl disiplinsiz kılıçdaroğlu" diyerek tepki gösterdi. Buna gerekçe olarak da Kılıçdaroğlu'nun Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığı için ne parti meclisine, ne CHP örgütüne, ne de CHP TBMM grubunun isteklerini dinlememesini gösterdi. ince, "asıl disiplinsiz kimseyi dinlemeyen, tek başına karar veren Kılıçdaroğlu" mesajı verdi.

  "BAŞBAKAN KEMAL" SLOGANLARINA "İNŞALLAH" DEDİ
  İnce konuşurken, sözü sık sık salondaki Kemal Kılıçdaroğlu lehindeki sloganlarla kesildi.
  Salondan gelen "Başbakan Kemal" sloganlarına karşılık İnce'nin de "inşallah" demesi dikkat çekti.
  Kılıçdaroğlu lehine sloganlar karşısında "Çetin Altan buna, 'Türke Türk propagandası yapmak derdi" ifadesini kullanan İnce, "Bana burada Başbakan Kılıçdaroğlu diye bağırmanıza gerek yok. Sokakta insanlar bağırıyor mu? Sokağa bakın" dedi. Sloganların sürmesi üzerine, Divan Başkanı Engin Altay "Muharrem İnce, CHP'nin evladıdır. Konuşmasını dinlemek, bu salondaki gerçek CHP'lilere yakışandır" diyerek müdahale etti.

  "BAŞBAKAN OLDUĞUMDA...."

  İnce, CHP Genel Başkanı olmasının ardından, hedefini Başbakanlık olarak da koydu.
  "Kürt sorununu, Alevilerin sorununu, diğer tüm sorunları sol birikimle, sol düşünce ile çözeceğiz" diyen İnce, devletin etnik ya da dini kökenine göre vatandaşlarını ayırmasını eleştirerek şu sözü verdi: "Başbakan olduğumda, istihbarat örgütünün mezhebe, inanca göre yaptığı ayrıma ilişkin belgeleri, Taksim meydanında kendi ellerimle yakacağım...."
  İnce, "Aleviliğin tanımını devlet yapamayacak. Sadece saygı duyacak ve haklarını koruyacak" dedi.

  TELEFON DİNLEMELERİNE DE DEĞİNDİ: "TELEFONLARI DEĞİL, SÖZÜ DİNLENEN BAŞBAKAN..."

  Konuşmasında son dönemde gündemdeki en çok konuşulan konulardan olan, Türkiye'nin Almanya ve ABD gibi ülkeler tarafından dinlendiğine ilişkin iddialara da değinen İnce, "Telefonları dinlenen değil, sözü dinlenen bir Başbakan için buradayım" dedi.

  EN ÇOK ALKIŞ ALAN SÖZÜ...

  İnce"nin salondan en çok alkış alan cümlesi ise şu oldu: "Bir hırsız, bir çapsız ve pek çok arsıza bırakmasını kabullenemiyorum...."

  ERDOĞAN'IN TAKLİDİNİ YAPTI

  Muharrem İnce, bir ara Recep Tayyip Erdoğan'ın da taklidini yaparak, en çok kullandığı sözlerden birini, onun gibi söyledi: "Ey CeHaPe..."
  Hemen ardından da salonu seslendi; "Benzettim mi? Allah benzetmesin..."

  Konuşmasında Erdoğan'ın konuşmalarında yaptığı tarihi yanlışlıklardan da örnekler veren Muharrem İnce, tam karşısında oturup konuşmayı dinleyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na doğrudan seslendi: "Tarih bilmeyen, matematik bilmeyen, coğrafya bilmeyen bir cahile seçim üzerine seçim kaybediyoruz. Ben bunları hazmedemiyorum...bunun okuma yazması yok. Sayın Kılıçdaroğlu, bunu yenemediğiniz için isyan ediyorum".

  "BİZ İSTİKLAL MÜCADELESİ YAPIYORUZ..."

  İnce, konuşmasında CHP Kurultayı'nın yapıldığı ATO binasının hemen karşısında bulunan AK Parti Genel Merkezi'ne atıfta bulunarak şöyle konuştu; "Biz bu salonda istiklal mücadelesi veriyoruz; Hemen arkamızdaki binada ise 'istikbilal'mücadelesi' yapılıyor.
  Biz zamanında kupon biriktirip ansiklopedi aldık; hemen arkamızdaki binada kupon arsa peşinde planlar yapılıyor Biz işçinin, emeklinin, öğrencinin derdini dinliyoruz; hemen arkamızdaki binada da miletin telefonlarını dinlemek için toplanmışlar." dedi.

  'PARTİ İÇİ DEMOKRASİNİN VAZGEÇİLMEZSE VAZGEÇİLMEZİ, EN OLMAZI BU ODADIR'
  CHP Genel Başkan adayı Muharrem İnce, konuşmaların ardından salondan ayrılarak kendisi için hazırlanan çalışma odasına geçti.

  Muharrem İnce ve beraberindekiler çalışma salonuna giderken bindikleri yürüyen merdivenin azizliğine uğradı. Hareket eden merdiven bir süre sonra aniden durdu. İnce arızalanan merdiveni yürüyerek çıktı.

  Çalışma odasına gelen İnce, basın mensuplarına; "Günlerdir konuşulan oda burası arkadaşlar. Ben de merak ettm sizede göstermek istedim. Salonda bir tane afişim yok, asılmasına izin vermedi. Divanda bir tane temsilcim yok. Böyle bir durumda oda verdik, oda verdik. Sanki babasının arsasından arsa verdiler. İşte parti içi demokrasinin vazgeçilmezse vazgeçilmezi, en olmazı bu odadır. Bu odayı verdikleri için Allah razı olsun allah tuttuklarını da altın etsin. Genel Merkeze de hazineden bol para gelsin" dedi.

  MUHARREM İNCE'NİN KONUŞMASI ŞÖYLE:

  Umut bir başlangıçtır. Umut bir inandırmaktır. Umut yaşama biçim vermektir. Umut varsa zorluk yoktur. Umut varsa yapılması gereken işler vardır
  Bizim içim bahane yoktur. Bizim için imkansızlıktır yoktur. Zorluk yoktur, engel yoktur
  Yürüyeceğiz hep beraber. Umuda koşanlarla yürüyeceğiz. Ülkemiz insanına en güzelini vermek için varız. Düğümleri çözmek için varız. Karanlığı,esareti bitirmek için buradayız

  CHP GENEL MERKEZİ'NİN IŞIKLARI SABAHLARA KADAR YANACAK

  Benim iddiam:
  Ben genel başkan olduğumda CHP’nin genel merkezinin ışıkları sabah kadar yanacak onun için buradayım
  Seçim akşamları genel merkezlerin önünü cenaze evine değil, bayram yerine döndürmek için buradayım
  Berkin’in anasını yuhalatan adamı oradan indirmek için oradayım
  Çocuklarımızı istemedikleri okullara kaydedilmemesi için buradayım
  Özgürlük diyenleri gazlatmamak için buradayım

  ÖNCE SOLCULUĞUMUZU HATIRLAYACAĞIZ

  Bir başbakanın Atatürk’e ve İsmet İnönü’ne “İki ayyaş” dedirtmemek için buradayım
  Komşularımızı sıfırlatmamak, gençlerimizi örgütlere kaptırmamak için buradayım
  Evindeki paraları sıfırlayan, hırsızlığı kapatmak için yargıyı kendine bağlayan cumhurbaşkanını Yüce Divan'a göndermek için buradayım
  Gençlerimize özgürlük şarkıları söyletmek için buradayım
  Özgürlük demek için, ekmek demek için buradayım
  Diyarbakır’dan Rize’ye kardeşlik türküsü söyleyeceğiz
  Halayı omuz omuza çekeceğiz
  Önce devrimciliğimi önce solculuğumuza hatırlayacağız
  Ben yola çıkarken büyük isimlerle çıkmadım
  Büyük isimlerle ilgilenmiyorum
  Bana büyük davaya inanmış isimler lazım
  Örgütümüze güveneceğiz

  İLK İKİ SEÇİMDE SEÇİLEMEYEN GİDER

  Artık bu partide başkanın ne zaman istifa edeceğini tüzük yazacak, başkan partiyi birinci partiyi yapamazsan gidersin yazacak
  Bu sayın Kılıçdaroğlu için de geçerli olacak benim için de geçerli olacak
  İlk iki seçimde seçilemeyen gider!
  Artık millet CHP’nin genel başkanı ne zaman gidecek diye bekleyemeycek
  Hiçbir genel başkan iktidar yapamazsan gidersin tüzüğü karşısında, anlamsız bir oy kaybından söz edemeyecek
  Artık CHP rakiplerinin karışma ihtimalinden Arınç ve Erdoğan’ın kavgasından medet uman bir parti olmayacak

  SAĞ VE SOL AÇILIMINI TARTIŞMALIYIZ

  Sağ ve sol açılımını tartışmalıyız
  Sağa yatkın kişiyi seçelim, oylar çantada keklik
  Bu sağcıyı öne sürdüm hadi şimdi oltaya diyoruz
  Bu mantığı doğru bulmuyorum
  Bu milletin sol değerleriyle daha mutlu olacağına inanıyoruz
  90 yıllık parti, kendi başkentinden bir aday bulamıyorsa yazıklar olsun!
  Ben şimdi CHP’nin parti meclisine girersem beni CHP’li sanarlar diyeni aday yapıyorsak hepimize yazıklar olsun!
  Partiye yeni isimler kazandırmaya evet ama değerlerimizden uzaklaşmaya hayır!

  SAĞDAN NASIL OY ALACAĞIZ

  Biz nasıl oy alacağız? Nasıl sağdan oy alacağız?
  Bireyi önemseyerek, bireye saygı duyarak, haklarını özgürce kullanmasını yaratarak…
  Ecevit yüzde 42’yi nasıl aldıysa biz de öyle alabiliriz
  CHP ırmağa benzer
  CHP’nin bu kaynağı kuvayi milliye ruhudur

  YALOVA'DA SAĞCILAŞMADAN SAĞDAN OY ALDIK

  Sonradan kaynağa katılan beni sorgulayamaz, haddi değil
  Sonradan katılan dereler ruh vermek için gelir
  Merkez sağdan gelen arkadaşlarıma sesleniyorum:
  Laiklik konusunda, yaşam biçimi konusunda hiçbir farkımız olmayan arkadaşlarımıza sesleniyorum:
  Hiç kaynağımız bir, kökümüz bir…
  Sorun partisine katkısı olmamış, başaramamış kişileri CHP’nin kurtarıcı olarak görmesidir, başarısızlık bu yüzdendir
  Şımarıklık yapıyor değilim ama her yerden oy alabiliriz
  Seçimler iptal olduğunda Yalova’da herkes oradaydı
  Sağcılaşmadan sağdan oy aldık!

  CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZI TV'DEN ÖĞRENDİM

  Son yaşadığımız seçim cumhurbaşkanlığı seçimi
  Bu seçimde içimde yara olan bir olay anlatacağım:
  TV’den öğrendim cumhurbaşkanı adayımızı

  BİRİNİZ EKMELEDDİN İHSANOĞLU YAZDINIZ MI?

  Meclis üyeler bilmiyor, vekiller bilmiyor sadece genel başkanımız biliyor
  Meclis üyelerine anket yapıldı
  Size anket yapıldı kimi cumhurbaşkanı görmek istersiniz diye
  Biriniz Ekmeleddin İhsanoğlu yazdınız mı?
  O zaman o anketi neden yaptınız?
  Ayrıca dik durmak önemli
  Dik olsanız da listede olacağınız da tartışmalı

  EKMELEDDİN İHSANOĞLU İSMİNİ GÖRDÜĞÜMDE YÜZDE YÜZ BAŞARISIZLIK DEDİM

  Kılıçdaroğlu 'risk aldım' dedi
  Ekmeleddin İhsanoğlu ismini gördüğümde bu yüzde yüz başarısızlık dedim
  Tayyip Erdoğan gibi birinin karşısına miting yapamayan birinin kazanmasını nasıl düşünürsün
  Bu risk almak değil, bu öngörüszlük, bu siyaseti bilmemektir
  Olan oldu, aday yapıldı
  Şimdi dedim yine kurtarabiliriz
  Yöntem değişikliği önerdim

  MHP AYRI ÇATI ÇIKARSIN DEDİM, SAKALIM OLMADIĞI İÇİN DİNLETEMEDİM

  Dedim ki:
  MHP ile çatı kurmayalım, MHP ayrı çatı çıkarsın
  Birden fazla aday çıkaralım dedim
  Sakalım olmadığı için dinletemedim
  İsim önermedim matematik önerdim

  HAZMEDEMİYORUM

  Önerim kabul gmrseydi Erdoğan bugün cumhurbaşkanı olamayacaktır
  Atatürk düşmanı bir adam
  Bu adam orayı bile yıkıyor, oranın bile kurallarını değiştiriyor
  Hazmedemiyorum bu seçimi hazmedemiyorm

  KILIÇDAROĞLU'NU KİŞİ OLARAK ÇOK SEVERİM

  Kılıçdaroğlu’nun kişi olarak çok severim, kendisiyle kişisel hiçbir sorunum yoktur
  Namuslu bir adam olduğundan hiç şüphem yok
  Uyguladığı yanlış politikalarla cumhurbaşkanlığı hediye etmiştir
  Ben buna isyan ediyorum

  DİSİPLİNSİZLİĞİ YAPAN KILIÇDAROĞLU

  DİSİPLİN diyor şimdi genel başkan
  Disiplinsizliği yapan Kılıçdaroğlu’dur

  SİPARİŞLE MASAYA YUMRUK VURURSANIZ ELİNİZ ACIR

  Bir gazetede vardı. Kılıçdaroğlu, “Elimi masaya vuracağım” demiş
  Sayın Kılıçdaroğlu, siparişle masaya yumruk vurursanız sadece eliniz acır, kimse korkmaz
  Siz demediniz mi bu partide korku duvarlarını yıkmaya geliyorum diye

  BÜTÜN SALONLARI ARADIM BOŞMUŞ

  İlk başkan seçildiğinizde 40 bin kişiye seslendiniz
  Yazık değil mi düğün salonunda kurultay yapıyoruz
  Salonlar doluymuş
  Bütün salonları aradım boşmuş

  SOPAYLA DİSİPLİN OLMAZ

  İşler kötüye gidiyor. Parti başarısızlığa doğru gidiyor
  Parti üyeleri sizin iktidar olacağınıza inanırsa disiplin kendiliğinden olur zaten
  Sopayla disiplin olmaz. Disiplin başarıya odaklanmayla olur
  Seçimde seçmenlerimiz tıpış tıpış değil koşa koşa oylarını kullanmaya gitmeli
  Basın bizi desteklemiyor, paramız yok bunlar bahanemizdir
  Başarıya inanan bir CHP’dir benim amacım
  Benim amacım umudun CHP’si, başarının CHP’sini yaratmaktır

  KILIÇDAROĞLU TEK ADAMLIĞA GİDİYOR

  İsmet Paşa’ya bir gün laf atıyorlar: Tek adam, diktatör diyorlar
  Ben tek adamlıktan demokrasiye geldim, siz demokrasiden tek adamlığa gitmek istiyorsunuz diyor
  Sayın Kılıçdaroğlu tek adamlığa gidiyor aramızdaki fark bu
  Türkiye’de bir zalim diktatörleşiyor
  Bu zalim diktatörleşiyorsa direniş haktır!

  KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  Balkonlardan konuşan o faşist lideri susturmak için buradayım
  2015 seçimlerim bir kader seçimi olacaktır
  Köprüden önce son çıkıştır bu seçim
  CHP yüzde 24 oy alırsa, Erdoğan başkan olacak
  Ondan sonra CHP’ye kimin başkan olacağının hiçbir önemi olmayacak
  Eğer sokakta bakkal, terzi, marketini, kuaförünüz size diyorsa Kılıçdaroğlu başbakan olacak tamam ama demiyorsa bir umudun yanına gelin!
  Halkın umudu Kılıçdaroğlu ise inanın sizin kadar ben de sevinirim ama sokak böyle demiyor
  2010’da böyle diyordu ama artık demiyor

  ''BAŞBAKAN KILIÇDAROĞLU'' DİYE BAĞIRMANIZA GEREK YOK

  Çetin Altan yazsaydı bunu şöyle yazardı: Türk’e Türk propagandasına gerek yok bana burada “Başbakan Kılıçdaroğlu” diye bağırmanıza gerek yok
  Sokakta bağırıyor mı ona bakın işse
  Bana ne propagandası yapıyorsunuz
  Bana AKP’liler laf atınca şaşırmıyorum da
  Siz kardeşlerim bana laf atınca mı şaşıracağım
  Hepiniz benim kardeşlerimsiniz
  Bu hava seyre gelmez yoldaşlar
  Gelecek zor olur

  ALEVİLİĞİN TANIMINI DEVLET YAPAMAYACAK

  Daha özgür, daha mutlu bir Türkiye için 2023’e Türkiye’yi biz hazırlayacağız
  AB’yi biz tamamlayacağız
  Biz bu yolculukta önce kendi iç sorunlarımızı çözeceğiz
  'Affedersiniz bana Ermeni dediler' diyen çağ dışı bir kafa bu sorunları çözemez
  Alevi ve Kürt sorununu sol birikimle çözeceğiz
  Benim genel başkanlığımda Aleviliğini tanımını devlet yapamayacak, sadece saygı duyacak
  Ekonomi önceliğimiz olacaktır
  Önce ekmek diyeceğiz

  AVM YAPMAK MI EĞİTİME DESTEK VERMEK Mİ

  Bu toplumun sorunlarını beraber çözeceğiz
  Bu büyük yürüyüşü başlattık
  Son durak başbakanlık
  AVM yapmak mı eğitime destek vermek mi önemli
  Üretmek ve paylaşmak birbirinin tamamlayıcısıdır

  KILIÇDAROĞLU BÖYLE BİR ADAMI YENEMEDİĞİNİZ İÇİN İSYAN EDİYORUM

  Her girdiği seçimi kazanan o adam var ya Recep Tayyip Erdoğan
  Bir gün prompter bozuldu cam bozuldu donakaldı
  Eyy CHP diyor
  Allah benzetmesin!
  Malazgirt’ten örnek veriyor
  Bu da adam dedim palavracı
  Bu ne anlatıyor dedim
  Cahil bir adam
  O zamanlarda top yok ki dedim
  Bunun okuma yazması yok
  Kılıçdaroğlu böyle bir adamı yenemediğiniz için isyan ediyorum
  Böyle bir adamı yenemediğiniz için haykırıyorum ben
  Dedem de şehittir benim dedi
  Böyle bir belge yok
  Bir cahile seçim üzerine seçim kaybediyoruz

  ERKEK BAŞ KADIN KOL OLMAYACAK

  Sürekli seçim kazanan bir yalancıyı kabullenemediğim için buradayım
  Bu partide erkek baş, kadın kol olmayacak
  Şimdi değişim zamanıdır, değişim zamanıdır
  Bir kadın değişirse dünya değişir unutmayın!
  Reyhanlı’da ölülerimiz üzerinden bile siyaset yapan cahillere karşı koymak için buradayız
  İnsanları yakarak öldürenlerin zaman aşımı kararına hayırlısı olsun diyecek kadar merhametsizi durdurmalıyız
  Başbakan’a dokunmak ibadettir diyen bir cehaleti yok etmek için buradayız
  AKP tarafından dizayn edilen medya bize diyor ki: Kendiniz olmayın, bizim gibi düşünün bizim değerlerimize inanın
  Değişeceğiz, gelişeceğiz ama asla yabancılaşmayacağız
  Şimdi diyorum ki sizlere.
  Biz bu salonda bir İstiklal mücadelesi
  Arka binamızda ise İstik-Bilal mücadelesi veriliyor
  Böyle bir ortamda bizler ne yapacağız?

  ANLAMLI OY KAYBI DEĞİL CHP'NİN İKTİDARINI VAAT EDİYORUM

  Çalmayacağız, çaldırmayacağız, cesur olacağız, çalışkan olacağız
  Anlamlı oy kaybı değil, CHP’nin iktidarını vaat ediyorum
  Bu büyük yolculuğa bir adımla başladım
  Bütün büyük yolculuklar ir adımla başlar
  Bu yolculuk başbakanlıkta bitecek
  Buna sokak da inanıyor siz de inanın

  KONUŞMADAN NOTLAR

  "KONUŞMAYI ŞEHVETLE SEVEN İNSANLAR..."

  İnce,konuşmasında Nazım Hikmet'ten, Ahmed Arif'ten, Pir Sultan'dan alıntılar yaptı.

  "KONUŞMAYI ŞEHVETLE SEVEN İNSANLAR..."

  İnce, konuşmasında Nazım Hikmet'in Kuvayi Milliye Destanı'ndan da alıntılar yaptı.

  "....
  Dümende ve başaltlarında insanları vardı ki bunlar uzun eğri burunlu ve konuşmayı şehvetle seven insanlardı ki sırtı lacivert hamsilerin ve mısır ekmeğinin zaferi için hiç kimseden hiçbir şeyi beklemeksizin bir şarkı söyler gibi ölebilirdiler..."

  ADİLOŞ BEBE'Yİ DE UNUTMADI

  İnce'nin alıntı yaptığı bir başka isim ise büyük ozan Ahmed Arif'in Adiloş Bebe şiiri oldu.

  "Doğdun
  üç gün aç tuttuk
  Üç gün meme vermediler sana
  Adiloş bebem
  hasta düşmeyesin diye
  töremiz böyle diye
  saldır şimdi memeye
  saldır da büyü...

  Bunlara engerek ve çıyanlardır
  bunlar
  aşımıza ekmeğimize
  göz koyanlardır
  Tanı bunları
  tanı da büyü

  Bu, namustur
  Künyemize kazınmış
  Bu da sabır
  Ağulardan süzülmüş
  sarıl bunlara
  sarıl da büyü

  "KADINLAR KOL DEĞİL, YOLDAŞ OLACAK"

  1 saat 15 dakika kürsüde kalan İnce, kadın partililere ise şu sözlerle seslendi: "Artık bu partide erkek baş, kadın kol olmayacaktır; yoldaş olacaktır. Bir kadın değişirse dünya değişir."

  "DÖNEN DÖNSÜN BEN DÖNMEZEM YOLUMDAN"

  İnce, "Büyük yolculuklar küçük adımla başlar ve ben bu yolda başbakan olacağıma inanıyorum. Pİr Sultan'ın dediği gibi; kadılar müftüler fetva yazarsa, işte kement işte boynum asarsa, işte hançer işte başım keserse, dönen dönsün ben dönmezem yolumdan..."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı