Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Muhammet’e budist iliği

  A.A
  18 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 18 Temmuz 2007 - 00:37

  4 yıl önce yakalandığı hastalık nedeniyle okula bile gidemeyen 10 yaşındaki Muhammet Uğurel’e uygun ilik, Uzakdoğu ülkesi Tayvan’da, bir Budist vakfa ait ilik bankasında bulundu. Tapınakta törenle teslim edilen ilik, Muhammet’e nakledildi.

  KEMİK iliği yetmezliği nedeniyle yaşam mücadelesi veren 10 yaşındaki Muhammet Uğurel’in ihtiyacı olan ilik, Tayvan’daki bir Budist vakfa ait kemik iliği bankasında bulundu. Türkiye’ye getirilen ilik, Muhammed’e nakledildi.

  İstanbul’da yaşayan Uğurel ailesinin dördüncü çocuğu 10 yaşındaki Muhammet’in babası Mehmet Emin Uğurel, 13 Temmuz’da Akdeniz Üniversitesi Çocuk Kök Hücre Transplantasyon Ünitesi’nde gerçekleşen nakilin ardından oğlunun sağlığına kavuşması için dua ettiklerini söyledi.

  TOP OYNAYACAK

  Oğlunun 6 yaşındayken hastalığa yakalanmasının ardından hiç okula gidemediğine dikkat çeken Uğurel, "Muhammet, en çok yaşıtları gibi okula gitmek, koşup oynamak istiyor. Hastalığı nedeniyle bunları ona yasaklamıştık. Sokakta oynayan yaşıtlarını balkondan izleyebiliyordu. Bize ’Bir gün iyileşirsem ben de top oynamak istiyorum’ diyordu. Oğlumun vücudu ilik üretmeye başlarsa bu hayaline kavuşacak" diye konuştu.

  EN KRİTİK İKİ HAFTA

  Akdeniz Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akif Yeşilipek, "Şu anda vücudun kendi kendine ilik üretmesini bekliyoruz. Bu da yaklaşık iki haftayı alacak" dedi.

  TAPINAKTA TÖREN

  Tayvan’a giderek 54 saatlik bir yolculuk sonucu iliği Türkiye’ye getiren İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası Koordinatörü Doç. Dr. Sarper Diler ise "İliği Tayvan’daki Budist bir vakfa ait kemik iliği bankasında bulduk. İlik, tapınakta düzenlenen törenle bana teslim edildi. Uzakdoğu’dan ilk kez bir kemik iliği bulundu. Muhammet’e uyan dokunun Tayvan’da bulunabilmesi hayli ilginç. Bu olay, Türklerin Orta Asya’dan göçünü de destekler bir bulgu" diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı